Ekonomideki sonuçlar Nurettin Nebati’nin açıklamalarıyla ters düştü

Bakanın misyona geldiği günden bu yana yaptığı açıklamalar ve yaşananlar şöyle:

  • Nebati geçen aralıkta doların evvel süratle yükselmesi sonra da KKM sisteminin açıklanmasıyla süratle düşmesi konusunda, “büyük yatırımcıların değil küçük yatırımcıların çarpıldığı” çıkışını yaptı.
  • Aralıkta bir televizyon programında “Hani daima hayal edersiniz ya şöyle “Bir uyusam da altı ay sonra uyansam” diye. Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın. Çok farklı noktalara gideceğiz” demişti. Lakin altı ay sonrasında enflasyon yüzde 80’lere çıkarken dolar da dün prestijiyle 18.26’lara ulaştı.
  • Nebati, 1 Temmuz’da enflasyonu denetim altına aldıklarını söyledi. Aralıkta geçen yılın yüksek enflasyonu nedeniyle baz tesirinden kaynaklı düşme bekleniyor. Lakin iktidarın OVP’ye nazaran bu düşme hudutlu olacak. İktidar, enflasyonu tek hanelere lakin 2025’te indirmeyi öngörüyor.

BORSA DÜŞTÜ, AÇIK FIRLADI

  • Nebati, eylül ayında borsadaki yükselişe dikkat çekerek, “Borsa İstanbul, yatırımcının itimatla yatırım yaptığı bir mecra haline geldi” dedi. Nebati’nin açıklamalarının akabinde borsa düştü.
  • Nebati, cari açık konusunda ise geçen yılın aralık ayında yeni iktisat modelini anlatırken “Modelimiz yüksek büyüme, düşük cari açık” demişti. Buna rağmen cari açık 36.5 milyar dolara yükseldi.
  • Nebati’nin GES sistemiyle ilgili olarak doların 5-6 lira birden düşeceğini söylediği de sav edilmişti. Lakin dolar 18.20 liranın bile üzerine çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir