Diyanet’ten kiralık takılarla ilgili çelişkili fetva: ‘Caiz ama ahlaki değil’

Ekonomik kriz yurttaşın ömrünü tesiri altına aldıkça, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) dini bahislerdeki en yüksek karar ve müracaat organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’na sorulan sorular ve verilen fetvalardaki iktisat içerikleri de artıyor. Şura, bu defa “kiralık takı”lar için bir soruya cevap verdi. 

Kurul, internet sitesinden, “Düğünlerde bir müddet takıp sonra geri vermek üzere kolye, bilezik üzere altının kiraya verilmesi caiz midir” sorusunu yanıtladı.

Fetvada, “Altın kolye, bilezik üzere ziynetin (süs eşyasının), bozdurulmadan şahsen kendisini (aynını) geri vermek kuralıyla düğün üzere münasebetlerde kullanmak için kiralanması caizdir. Zira burada altın bozdurulmadan iade edileceğinden, verilen bedel süs eşyasının (aynının) karşılığında değil, bu eşyanın kullanılmasıyla elde edilecek menfaatin karşılığındadır” denildi.

‘VARLIKLI GÖSTERİR’

Ancak fetvaya, “Maddi imkânı olmayan şahısların toplum nezdinde kendilerini varlıklı üzere gösterme temayülünde olması ve gerçekte olmayanı varmış üzere göstermesi ahlaki açıdan gerçek bir davranış değil” notunun düşülmesi de dikkat çekti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir