Diyanet’ten Cumhuriyet Bayramı mesajı: Türkiye Cumhuriyeti, varlığını ve birliğini ilelebet koruyacaktır

Diyanet İşleri Başkanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılı hasebiyle kutlama iletisi paylaştı. Diyanet İşleri tarafından paylaşılan bildiride şu tabirler yer aldı:

“Asırlardır yaşadığı bu topraklarda, bedellerine yönelik tehditlere hiçbir vakit boyun eğmeyen milletimiz, bağımsızlığına ve hürriyetine kastedenlere karşı sürekli direniş göstermiş; başı dik, alnı açık ve özgürce yaşama ülküsünü her seferinde ulu bir zaferle taçlandırmıştır. Bundan bir asır evvel, çeşitli akınlara maruz kalan vatanımızı korumak için verilen gayret bunun en yakın örneğidir. Aziz milletimiz, ulu bayrağımız inmesin, ezanlarımız dinmesin, harim-i ismetimiz çiğnenmesin ve mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesin diye sağlam imanı ve sarsılmaz inancıyla onlarca cephede destanlar yazmıştır. Güç koşullara ve imkânsızlıklara karşın, inanç, azim ve sabırla verdiği bağımsızlık uğraşını, tarihe altın harflerle yazılacak formda kazanmış, iradesine vurulmak istenen prangaları kırmış ve ulusal iradenin gücünü tescil ederek 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmiştir.

Baskılara hiçbir vakit boyun eğmeyen milletimizin bu çabada en büyük teminatı ise kesinlikle ki kıymetleri uğruna gayret etmeyi en büyük erdem sayan inancı, esareti asla kabul etmeyen yüksek karakteri, sıkı sıkıya sarıldığı birliği ve beraberliği olmuştur. Bu sebeple ortak kıymetlerimiz etrafında kenetlenmek, kıymetlerimizi canlı tutarak gelecek kuşaklara aktarmak, her vakit milletimizin ve devletimizin huzur ve refahı için çalışmak, bu cennet vatanda yaşayan herkesin düne, bugüne ve yarına karşı en büyük sorumluluğudur. Bugün 99. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti, varlığını ve birliğini bu inançla ebediyen koruyacaktır.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, hürmet ve minnetle anıyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir