Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Muharrem ayı mesajı

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Muharrem ayı ve Kerbela iletisinde beraberlik vurgusu yaptı. Erbaş, “Cenab-ı Hak, Muharrem ayını fitne ve hengamelerin son bulmasına, barış ve kardeşliğin güçlenmesine vesile eylesin” dedi.

Erbaş, muharrem ayı hasebiyle yazılı açıklama yaptı. Muharrem ayının, Hz.Muhammed tarafından “Allah’ın ayı” olarak nitelendirildiğini belirten Erbaş, hicri takvimin başlangıcı olması açısından da bu ayın, “Müslümanların bir muştu serinliğinde yeni başlangıçlara yanlışsız hicret yürüyüşünü hatırlattığını” kaydetti.

Muharrem ayının 10’uncu gününün de Aşure Günü olarak idrak edildiğini hatırlatan Erbaş, bu ayın tıpkı vakitte ehlibeytten Hz.Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela’daki şehadetinin acısını ve hüznünü taşıdığını söz etti.

Erbaş, şöyle devam etti:

“Muharrem ayı, acı dolu vakitlerden yüreğimize hüzünle akıp geldiğinde, o tanımı imkansız elemi adeta yine yaşarız. Müslümanların yüreğini derinden yaralayan bu elim olay, yüzyıllar uzunluğu, hangi coğrafyadan, hangi ırktan, hangi mezhepten ve hangi kültürden olursa olsun tüm Müslümanlar için birebir acının ve hüznün ortak tabiri olmuştur.

Elbette, Kerbela hadisesinin, tarihte yaşanmış bir acı olayın ötesinde çağları aşan iletileri vardır. Bu açıdan Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir gayretin, haksızlık karşısında kıyama duruşun ve hakkaniyetten vazgeçmeyişin bir sembolüdür. Her türlü zulme karşı hak-hakikat ismine asil bir yürüyüşün, vefanın ve kelamına sadık kalmanın simgesidir.”

“MÜSLÜMANLARIN COĞRAFYASI HÜZÜN DİYARLARINA ÇEVRİLDİ”

Kerbela’da şehit edilen, adaletin, yüreğin, yiğitliğin ve yüksek ahlakın timsali Hz. Hüseyin ve yakınlarının zulüm karşısında gösterdiği onurlu çaba ile hak yolunda yürüyenlerin gönüllerinde yer ettiğini belirten Erbaş, onları şehit edenlerin ise insanlık tarihinin karanlık sayfalarında sonsuza dek mahkum edildiğini kaydetti.

“Bugün İslam dünyası bir hüzün mevsimindedir” tabirlerini kullanan Erbaş,İslam dünyasının maruz kaldığı savaşlar, işgaller, yoksulluk ve yalnızlık üzere ıstırapların Müslümanların coğrafyasını adeta hüzün diyarlarına çevirdiğini belirtti.

Nice canların İslam coğrafyasında fitne, tefrika ve terör ateşinde yanmaya devam ettiğini tabir eden Erbaş, “Bu sıkıntı süreçte Müslümanlar daima birlikte Allah’ın ipine, Kur’an’a ve sünnete sıkı sıkıya sarılarak, ‘Müminler lakin kardeştirler.’ (Hucurat, 49/10.) ayetinin iletisini hayata hakim kılmak zorundadır. Kerbela üzere tarihte vuku bulmuş acı olayları hakikat okuyup feraset ve aklıselim ile hareket ederek bugün yaşanan fitneleri bertaraf etmek zorundadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş, başta Hz. Hüseyin olmak üzere bütün Kerbela şehitleri ile din, iman, mukaddesat uğruna, hak ve hakikat yolunda canlarını feda edenleri rahmetle andı, muharrem ayının fitne, karmaşa ve hengamelerin son bulmasına, barış ve kardeşliğin güçlenmesine vesile olmasını diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir