Destici: Her yere yürüyen Kılıçdaroğlu’na bir gün de Diyarbakır annelerinin çadırına yürümesini tavsiye ediyoruz

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Lideri ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, “Her yere yürüyen Kılıçdaroğlu’na bir gün de Diyarbakır annelerinin çadırına yürümesini tavsiye ediyoruz. Buradan yürümesin, o kadar zahmete gerek yok. Uçakla gitsin, oradan HDP vilayet binasına kadar yürüsün” dedi. 

BBP Genel Başkanı Destici, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçelerinde sel felaketi meydana geldiğini anımsatarak, devletin bundan evvel olduğu üzere bundan sonra da en kısa müddette ve hiçbir eksik bırakmadan yaraları saracağına inandığını söyledi.

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin ‘altı yaşında evlendirilmesi’ne değinen Destici; ‘çocuk evliliği’ tabirini kabul etmediğini, ‘evlilik” ve “çocuk’ sözlerinin, hiçbir suçsuz münasebetle yan yana getirilemeyeceğini; bu durumun sapkınlık ve kabahat olduğunu kaydetti.

“Sanki herhangi bir siyasi parti, 6 yaşında bir çocuğun evlendirilmesini kabul edebilirmiş ya da ediyormuş üzere bir tartışma yürütülmesi başka bir istismar”

Devletin en kıymetli ve asli vazifelerinden birinin çocukları korumak olduğuna işaret eden Destici, çocuklara karşı işlenen cürümlerde cezaların yetersiz olduğunu, artırılması gerektiğini vurguladı. Destici, “Herkesin mutabık olduğu böylesine değerli bir bahsin, günlük politik tartışmalara materyal yapılma uğraşlarını da yadırgıyorum. Güya herhangi bir siyasi parti, 6 yaşında bir çocuğun evlendirilmesini kabul edebilirmiş ya da ediyormuş üzere bir tartışma yürütülmesinin farklı bir istismar, farklı bir yanlış olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Hiç kimse tahlili sokakta aramamalıdır”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Bakanlığı’na yürümesini ‘üzücü ve sorumsuzluk’ olarak nitelendiren Destici, “Bu, üzüm yemek yerine bağın sahibiyle uğraşıldığının bir göstergesidir. Bunu yanlış buluyorum. Hiç kimse tahlili sokakta aramamalıdır. Tahlil adresi, Meclis, hükümet, demokrasidir” dedi.

Bu mevzunun İslam düşmanlığına materyal yapılmaya çalışıldığını söyleyen Destici, “Bir isimli hadise üzerinden İslam’a ve Müslümanlara saldıranların; Türkiye’de 40 yıldır her gün görülen, on binlerce hadise ve sözle resmi kayıtlara da yansımış olan “çocukların terör örgütü tarafından kaçırılması, kaçırılan çocukların cinsiyet ayrımı olmadan tecavüzlere, istismarlara uğraması ve terör aksiyonlarında kullanılarak yahut örgüt içi infazlarla öldürülmesi” hususlarında tek söz edememelerini unutmadık” dedi. 

“Meclis’te PKK partisi istemiyoruz, Türkiye bu ayıba artık son vermelidir”

HDP milletvekillerinin, devletin istihbarat bilgilerine sahip olduklarının ortaya çıktığını kaydeden Destici, “Milletvekili oldukları için devletin istihbarat bilgileri de bunlarla paylaşılıyor. Bu bilgileri odalarında bırakmadıklarına; konutlarına ve oradan da PKK başta olmak üzere ipleri kimin elindeyse oraya taşıdıklarına inanıyoruz. Meclis’te PKK partisi istemiyoruz. Türkiye bu ayıba artık son vermelidir. Bu terör uzantıları yüzünden TBMM’de maalesef devlet, millet sorunlarını konuşamıyoruz” halinde konuştu.

“Belki gelecek yıl da Türkiye ek bütçe yapmak durumunda kalabilir”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve KİT’lerde çalışan kontratlı çalışanın durumunun Ocak ayı başında TBMM gündemine getirileceğine inandığını lisana getiren Destici, EYT konusunda şu değerlendirmelerde bulundu:

“8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanlar, tekrar yaş kuralı ya da kademesi konulmadan emeklilik hakkına kavuşturulmalıdır. Bunun birtakım çevreler tarafından tabir edildiği üzere bütçemize kaldıramayacağı bir yük getirmeyeceği aşikardır. 4,5 milyon vatandaşımız var. Yıl başında emeklilik hakkı verildiğinde 1 milyonunun emekli olacağı düşünülüyor. Ortalama 5 bin lira maaş alsalar hazineye yükü 60 milyar liradır. Bu meblağı devletin karşılayamaması üzere bir şey kelam konusu değildir. Devlet bütçesinin bundan kat kat fazlasını karşılayacak gücü vardır. Değerli olan bununla bir arada vergi sisteminde değişiklik yapılmasıdır. Pek çok kesim hala vergi ödememektedir. Geçtiğimiz yıl ek bütçe yapılmıştır. Tahminen gelecek yıl da Türkiye ek bütçe yapmak durumunda kalabilir.”

“Bu soygunu seyretmeyeceğiz”

Destici, enflasyonun düşme, hayat pahalılığının ise erime eğiliminde olduğunu tabir ederek, Altılı  Masa’daki partilerin başta güç fiyatları olmak üzere iktisada yönelik olumsuz telaffuzlarının gerçekleşmediğini söyledi.

Destici, minimum fiyatın 8 bin liranın altında açıklanmayacağına inandığını lisana getirdi. Sebze ve meyve fiyatlarının artmasında marketlerin fiyat siyasetinin tesirli olduğunu belirten Destici, “Bu soygunu seyretmeyeceğiz, üstüne gitmeye devam edeceğiz” dedi.

“Altılı masanın, bu anayasa değişikliğinin referanduma gitmesinden adeta ödü kopuyor”

BBP Genel Başkanı Destici, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Destici, başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili muhalefete davetinin olup olmayacağı sorusuna, şu karşılığı verdi:

“Altılı masanın, bu anayasa değişikliğinin referanduma gitmesinden adeta ödü kopuyor. Zira bu referanduma giderse halk, kahir ekseriyetle buna ‘evet’ diyecek, kendileri sokağa çıkamayacak duruma düşecekler. Terör örgütü partisi bizim muhatabımız değil, onun dışındaki partilere davetimiz, bu işleri uzatmadan Meclise getirelim, daima birlikte 500’ün üzerinde bir sayıyla Meclisimizden geçirelim.”

Mustafa Destici, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin altı yaşında evlendirilmesine ait bir soru üzerine de “Bütün dergahları, tekkeleri, tarikatları kapatalım’ demek yanlışsız değil. Yanlış yapan varsa, hukukun karşısına çıkaracaksın, en ağır cezayı vereceksin ancak toptancı bir anlayışla yaklaşamazsın” değerlendirmesinde bulundu.

“Her yere yürüyen Kılıçdaroğlu’na bir gün de Diyarbakır annelerinin çadırına yürümesini tavsiye ediyoruz”

Destici, “Her yere yürüyen Kılıçdaroğlu’na bir gün de Diyarbakır annelerinin çadırına yürümesini tavsiye ediyoruz. Buradan yürümesin, o kadar zahmete gerek yok. Uçakla gitsin, oradan HDP vilayet binasına kadar yürüsün. Hatta anneleri ziyaretten sonra tahminen HDP vilayet binasında çay da içebilir. ‘Bu çocukları niçin kaçırdınız? Getirin şu çocukları.’ diyebilir. İnanıyorum ki Kılıçdaroğlu aracılık ederse o çocukların hepsi annelerine kavuşu” halinde konuştu. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir