Borsa 6 bin puanı aştı

BORSA İstanbul, bayram tatilinin akabinde haftanın birinci süreç gününde 6 bin puan sonunu aştı. Kapanışta yüzde 4.45’lik yükseliş ve 6.015 puan düzeyi kaydedilirken; öne çıkan bölüm ise ulaştırma oldu. Kapanışta ulaştırma endeksindeki artışın yüzde 8 düzeyine ulaştığı görüldü. Banka, sınai ve mali endeks de yükselişte öne çıkarken; dolar/TL’de ise gün içinde yatay bir seyir izlendi ve kapanışta 25.95 düzeyi görüldü. /TL’nin geldiği düzey ise kapanışta 28.31 oldu.

YABANCI YATIRIMCI İÇİN DIŞ SİYASET ETKİSİ

Borsada olumlu seyrin, sürpriz bir olumsuz gelişme olmadığı takdirde üst istikametli devam edebileceğini söyleyen Cet Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, “Temmuz ayında üst hareketin devam etme mümkünlüğünü yüksek görüyoruz. Temmuz ayı gündemi hem iktisat hem de jeopolitik hususlarda çok ağır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretleri, ek olarak 11-12 Temmuz’daki NATO Tepesi de Türkiye’nin İsveç, AB ve ABD ile bağlantıları açısından kıymet taşıyor. Türkiye’nin dış münasebetlerdeki yaklaşımları önümüzdeki devirde yabancı yatırımcı açısından da önemli” yorumunu yaptı. “Önümüzdeki devirde Körfez yatırımlarının gelmesi durumunda dahi Türkiye’nin makro siyasetlerinin rezervleri artırma tarafında olabileceğini düşünüyoruz” diyen Demirtaş, ikinci yarıda dolar/TL için 27-29 aralığını işaret etti.

DOLAR BAZLI GERİLEME

A1 Capital Genel Müdürü Mehmet Serkan Esenpak ise “BIST100’de bayram öncesindeki 1.5 günlük süreçlerde yüzde 3.16’lık yükselişle 5.759 puandan kapanarak TL bazında yeni bir tarihi doruğa ulaşmıştık. Kurun yükselmesi enflasyon beklentilerini de üst taşıyınca, borsa şu anda TL varlıklar içinde en yeterli korunma enstrümanlarından biri oldu. Endekste yılın birinci yarısında TL bazlı kayıplar telafi edilmiş olsa da dolar bazlı yaklaşık yüzde 25 bedel kaybı yaşandı. Önümüzdeki süreçte endekste 240 – 260 – 280 düzeylerinin hedeflenmesini bekliyoruz. TL bazlı bakacak olursak, endekste bu düzeyler 6.250 – 6.750 – 7.250 düzeylerine denk geliyor” bilgisini verdi.

PETROLDE KESİNTİYE DEVAM

SUUDİ Arabistan ağustos ayında da petrol üretimini günlük 1 milyon varil kısmaya devam edeceğini açıkladı. OPEC+’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan, temmuz ayında da günlük 1 milyon varil ek petrol üretim kesintisine gideceğini açıklamıştı. Brent petrol haftanın birinci gününde 76 dolar düzeyinde seyrederken;Fed’in önümüzdeki periyotta alacağı faiz kararının fiyatlarda baskı oluşturmayı sürdürdüğü belirtildi.

GRAM ALTINDA YENİ REKOR  

SPOT dünkü kapanışta 1.925 dolar düzeyine ulaşırken; gram altında 1.607 TL ile yeni bir rekor kaydedildi. Haziran ayında doların TL karşısında yüzde 25 artış kaydetmesiyle gram altının da yüzde 22.5 bedel kazandığını hatırlatan Inveo Portföy Fon İdare Müdürü Eral Karayazıcı, altının dolar bazında göstereceği performansı birinci olarak 12 Temmuz’da açıklanacak ABD çekirdek enflasyon datalarının belirleyeceğini söyledi. “Ons altın geçen ay yüzde 2.2 bedel kaybederek 1.920 dolara geriledi. Mayıs ayında test ettiği 2.065 dolar tepesinden toplam uğradığı kayıp yüzde 7’ye ulaştı” diyen Karayazıcı, “Birkaç ay içinde altın ismine düzgün bir haber geleceğini ve bunun 2.250 doları rotaya alacak kalıcı bir yükseliş için yer oluşturacağını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir