Bazı ev sahiplerinin kiracılardan maaş bordrosu ve kredi notu istemesi tepki topladı

Son günlerde kümes kadar konutlara yüksek kiralar isteyen mesken sahiplerinin haberleri sıklıkla gündeme gelirken birtakım konut sahiplerinin kiracılardan akla gelmeyecek dokümanlar istedikleri ortaya çıktı!

KİRACILARDAN MAAŞ BORDROSU VE KREDİ NOTU ÜZERE EVRAKLAR İSTENDİ

İstanbul’da yüksek fiyatlarla meskenini kiraya vermek isteyen mesken sahipleri, alacaklarını garanti altına almak için yeni kaideler ortaya koymaya başladı. Kiralık ilanı veren kimi konut sahiplerinin, maaş bordrosu, kredi notu üzere kriterler reaksiyonlara neden oldu. Konut sahiplerinin yaptırımla karşı kaşıya kalabileceğini hatırlatan Tüketici Konfederasyonu Lideri Ağaoğlu, “Hukuka terstir bu. Kimse kimsenin maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. Bu bilgileri vermek zorunda değiller” dedi.

Son vakitlerde kiralık mesken sayısındaki düşüş ve fiyatlardaki artış, kiralık konut arayan vatandaşların konut bulmasını zorlaştırdı. Bu zorluğa bir de konut sahibi ve emlakçıların ilanlara yazdığı koşullar eklendi.

İlanlarda uygar durumdan maaş bordrosuna, meslekten, kredi notuna kadar kadar yeni kurallar sıralandı. Bunlara ek olarak 1 ya da 6 aylık peşin kira kaidesi ya da en az 2-3 depozito üzere kurallar ise artık mesken arayanları, daha da sıkıntı durumda bıraktı. Başakşehir’de bulunan bir mesken ilanında; kiracının kredi notu ibraz etmesi mecburî tutulurken, Beşiktaş’ta bulunan bir öbür kiralık meskenden ise 4 aylık peşin kira, 2 depozito, 1 yıllık aidatın peşin ve 30 bin liralık senet alınacağı ilan koşullarında yer aldı.

“ARTIK İŞİN DOZUNU KAÇIRDILAR”

Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, olağandışı taleplerle karşılaşıldığında şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, “Artık işin dozunu kaçırdılar. Neredeyse sabıka dokümanı, yer kağıdı isteyecekler. Kanunlara karşıt mukavele mi olur? Bakın geçtiğimiz günlerde de bir genç avukat hanım konut kiralamak istediğinde; mesleğini öğrenince konut sahibi, ‘ben avukata vermem’ diyor. Çok uğraştırır beni sonra diyor ve ona kiralamıyor. Daha evvel bir emsal karar var. Eşitlik ve insan hakları konseyimiz öğrenciye konut kiralamayan konut sahibine ceza uyguladı. Bu çeşit durumla karşılaşan tüm vatandaşlarımız kesinlikle İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na internet üzerinden çok basitçe şikayetlerini yapabilirler. Kiracı seçmek ne demek? Yani pazarcıdan karpuz mu seçiyorsunuz? Bu türlü bir hakkınız yok. Tüketici Kanunu’nun 6. maddesince de satıştan kaçınmak yasaklanmıştır ” diye konuştu.

“ÇOK AĞIR ŞARTLAR İLERİ SÜRÜYORLAR”

Depozito 2 aylık istenirken, 6 aylık kira karşılığı depozito isteniyor. Çok ağır şartlar ileri sürüyorlar. Ben bu çeşit kışkırtma yapan ve durumu fırsata çeviren bireylerin, gerçek gayrimenkul emlak ticareti yetki dokümanına sahip emlakçılar olmadığı kanaatindeyim. Bu yetki dokümanına sahip olan biri bilir ki, hukuka alışılmamış kontrat hususları geçersizdir. O hiçbir karar söz etmeyeceği üzere şikayet edildiği takdirde Ticaret Bakanlığı’nın vermiş bulunduğu o gayrimenkul ticareti yetki dokümanı, yani ruhsatı da iptale kadar gidebilir. Yaptırımlarla karşılaşabilir” biçiminde konuştu.

“BU BİLGİLERİ VERMEK ZORUNDA DEĞİLLER”

Ağaoğlu,” Bu cins olağandışı taleplerle karşılaşan kiracı adayları kendilerini yılgınlık, bezginlik içine atmasınlar. İnternet çağındayız. Girsinler internete. Ticaret Bakanlığı’nın reklam şurası şikayeti dedikleri vakit şikayetlerini oraya iletsinler. Kendilerine yaptırım uygulanacağını bilmeli o emlakçılar. Ayrıyeten İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da internet üzerinden şikayetlerini yaparlarsa bu cins hal sergileyen gerek emlakçılar gerekse mesken sahipleri yaptırımla karşı karşıya kalabilirler. Haklı bir sebep olmadan kiraya vermekten kaçınılamaz. Hukuka karşıttır bu. Ayrıyeten hiç kimse kimsenin gelenini, gidenini, maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. O şahısların özel hayatıyla ilgili, ferdî data ile ilgili bir durumdur. Bu bilgileri vermek zorunda değiller” diyerek kelamlarını noktaladı.

“AYLIK GELİR, MAAŞ BORDROSU SORULMASI YANLIŞ”

17 yıldır emlakçılık yaptığını belirten Zühtü Güldibi bu cins ilanları kendisinin de çok gördüğünü söyleyerek, “Bunlar yanlış ve yasal değil. Burada ikilik ve beşerler ortasında ayrıştırma yapılıyor. Burada bizim yaptığımız tek şey şu tutacak olan şahsa yalnızca nazikçe mesleğini sorabiliyoruz. Nerelisin falan diye sorma talihimiz yok” dedi.

Bazı meslek kümelerine mesken sahiplerinin mesken kiralamak istemediğini söz eden Güldibi, “Aylık gelir, maaş bordrosu sorulması yanlış. Çocuk 7 olur, 15 olur. Sen burada şahsa ‘kardeşim sen buraya çocuksuz gel’ demek olmaz. Yani bu zati ayıp şeyler. Kiracılık sıkıntı bir şey” diye konuştu. Bundan 10 yıl evvel kiralık konut sayısının fazla olduğunu söyleyen emlak Güldibi, “O periyotta ben şunu dedim. Kiracılarınızla çok düzgün geçinin. Kiracı bulma talihiniz yok. Artık de tam aksisi oldu. Artık de yani daire sahiplerinizle çok âlâ geçinin, daire yok” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir