Almanya’dan Polonya’ya Eurofighter’lı destek teklifi

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Christian Thiels, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Polonya’daki olaya süratli reaksiyon gösterilmesi konusunda Almanya’nın Polonya’ya, hava alanının gözetilmesi konusunda dayanak vermeyi teklif ettiğini belirtti.

Polonya’ya, ülkenin hava alanının denetimi kapsamında yürütülen “hava polisliği” misyonuna Alman Eurofighter uçaklarının katılmasını önerdiklerini anlatan Thiels, “Polonya isterse bu, yarından itibaren yapılabilir” sözünü kullandı.

Thiels, savaş uçaklarının bunun için Polonya’da konuşlanması gerekmediğini, devriyelerin Almanya’daki üslerden gerçekleşebileceğini belirtti.

Bu bağlamda Polonya tarafıyla temasta olduklarını aktaran Thiels, Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in de bugün Polonyalı mevkidaşıyla görüşeceğini kaydetti.

Toplantıya katılan Alman Hükümeti Sözcü Yardımcısı Wolfgang Büchner de Alman hükümeti olarak Polonya’nın Ukrayna hududundaki Przewodow köyünde meydana gelen ve en az iki kişinin hayatını kaybettiği olaydan ötürü dehşete düştüklerini belirtti.

Scholz’den Duda’ya taziye mesajı

Büchner Almanya Başbakanı Olaf Scholz‘un Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşerek taziyelerini ilettiğini aktardı.

Olayla ilgili incelemelerin devam ettiğine işaret eden Büchner, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı ve dün Ukrayna’daki sivil maksatlara yönelik füze ataklarının olmaması durumunda bu olayın yaşanmayacağını belirtti.

Büchner, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un kelam konusu olayın titizlikle aydınlatılmasının gerekli olduğunu söylediğini de kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir