AK Partili vekil Maraş’ta yeni yapılacak konutların yerlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan son kabine toplantısında, zelzeleden etkilenen vilayetlerde mart başı prestijiyle 30 bin konutun inşasına çabucak başlayacaklarını duyurdu. Bu duyurunun üzerinden bir hafta geçmeden AK Parti Maraş Milletvekili Ahmet Özdemir’in Evrensel’e ulaşan bir görüntüsünde, Maraş’ta konutların yapılacağı yeni yerlerle ilgili yaptığı bir açıklama ortaya çıktı. Yeni konutların yapılacağı 5 farklı adresi açıklayan Özdemir, Maraş Kalesi’nin altında bulunan Derepazarı ve Şelalepark’ı tekrar dereye açacaklarını belirterek “Çünkü bundan sonraki felaketin sel olmasına dair kaygımız var” tabirlerini kullandı.

Evrensel’den Kübra Kırımlı’nın haberine göre görüntüde bir masa etrafında oturan iki bireyle konuşan AK Parti Milletvekili Özdemir “Baktık fay sınırları geçmiyor” diyerek kentin yeni yerleşim adreslerini anlattı: “Bir adedini Önsen’e yapacağız. Baktık fay çizgilerinin olmadığı yere; biri Kılılı, biri Çakallı Hasanağa. Bir adedini de Orhangazi Kürtül. Bir adedini de Gafarlı’ya yapacağız. Üniversitenin orada 400 dönüm yeri var.”

Görüntülerde Maraş Kalesi’nin altında bir dere bulunduğunu ve orayı tekrar dereye açacaklarını da tabir eden Özdemir, “Kaleden burada dere var ya Derepazarı’ya gelen. Derepazarı’daki dereyi geri açacağız. Derepazarı’yı büsbütün kaldıracağız. Şelaleparkı’yı dereye geri açacağız. Zira bundan sonraki felaketin sel felaketi olmasına dair tasamız var” dedi.

‘BİZE BİR MÜRACAAT OLMADI, İTİRAZIMIZI YAPTIK VE MÜDAHİL OLDUK’

Kendilerine rastgele bir müracaat yapılmadığını, AK Partili vekil Ahmet Özdemir’in manzarasını izledikten sonra süratle itirazlarını yaptıklarını söz eden TMMOB Kahramanmaraş Vilayet Uyum Şurası Sekreteri Yunus Emre Kaçamaz, “Bahse husus olan yerler için müracaatımızı yaptık. Jeoloji ve jeofizik mühendisi arkadaşlarım ilgili yerlere ilişkin çalışmalarını yapıyorlar. Yerlerin uygun olup olmadığı ile ilgili çalışma yürütülüyor. Şu an olaya müdahil durumdayız” diye konuştu.

‘TEREDDÜTLERİMİZ VAR’

Kaçamaz, “Bize acil konutların yapılması gereken yerleri gösterdiler. Biz de baktık. Örneğin Önsen bölgesinden bahsediliyor burası gerçek karar verilmiş bir bölge. Örneğin Tomsuklu diye bir bölge var. Oraya dair tereddütlerimiz var. Arkadaşlarımız incelemelerini bu bölgelerde sürdürüyorlar. Bu akşam o bölgeye dair oluşturulan raporları değerlendireceğiz ve bizimde kararlarımız netleşecek” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir