15 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji’den yapılan en son değerlendirmelere nazaran, ülke genelinin kesimli ve çok bulutlu, İç Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz’in iç bölümleri, İç Anadolu, Artvin dışında Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu, Bilecik, Sinop, Muğla, Aydın’ın iç bölümleri ile gece saatlerinden itibaren Marmara’nın batısının yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kısımları, Dersim, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari’nin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar halinde olması beklenen yağışların Akdeniz bölge geneli, Samsun, Çorum, Amasya, Dersim, Malatya, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Sivas, Karaman, Konya’nın kuzey ve batısı ile Ankara’nın güney ve doğu etraflarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışların Akdeniz bölge geneli, Samsun, Çorum, Amasya, Tunceli, Malatya, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Sivas, Karaman, Konya’nın kuzey ve batısı ile Ankara’nın güney ve doğu etraflarında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı (ani sel, su baskını vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

Rüzgarın, Batı Akdeniz kıyılarında güney ve güneydoğu taraflardan yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi) dikkatli ve önlemli olunmalı.

Hava sıcaklığının, yağış alan yerlerde 2 ila 6 derece azalacağı, Marmara’nın batısında 2 ila 4 derece artacağı, öbür yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı, iç bölümlerde mevsim normalleri üzerinde, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

Rüzgarın ekseriyetle güney ve güneydoğu, Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz kuzeyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz kıyılarında yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir