Zelenskiy’den Almanya’ya sitem

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Almanya’dan bekledikleri hava savunma sistemlerini şimdi almadıklarını belirterek, Fransa ve İtalya ile de bu bahiste çalışmakta kararlı olduklarını söyledi.

Zelenskiy, savaşın başından bu yana Ukrayna’nın başşehri Kiev’e düzenlediği 3. ziyareti sonrasında Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Tam üyelik maksadı süreci içerisinde şimdiki önceliklerinin AB’nin Tek Pazar’ına dahil edilmek olduğunu belirten Zelenskiy, bunun büyük bir zafer olacağını söyledi.

Zelenskiy, hava savunma sistemleriyle ilgili bir soru üzerine “Alman ortaklara gelince, birkaç sistem bekliyoruz lakin şimdi rastgele bir sistem almadık.” dedi.

Yine de Almanya’ya müteşekkir olduğunu belirten Zelenskiy, Almanya’nın kelam konusu sistemleri daha erken sağlamış olabileceğini lakin sonuçta Ukrayna’da sivil kayıpların Almanya değil, Rusya yüzünden verildiğini lisana getirdi.

Zelenskiy, bunların temini için görüşmelerin sırf Almanya ve ABD ile sürmediğini, İtalya, Fransa ve İsrail ile de çalışmak konusunda kararlı olduklarını belirterek, “Ama şu ana kadar İsrail’den olumlu bir reaksiyon almadım.” dedi.

“KATILIM SÜRECİ ÂLÂ GİDİYOR”

Von der Leyen de Kiev’de hayatın canlandığını, işletmelerin yine aktif hale geldiğini gördüğünü belirterek “Sizi askeri başarınız nedeniyle tebrik ediyorum. Pekiştirilmesi gerektiğini biliyorum lakin yeniden de bu bir muvaffakiyet.” diye konuştu.

“Katılım süreci âlâ gidiyor.” sözünü kullanan von der Leyen, Ukrayna’nın bu hususa çok sürat verdiğini lisana getirdi.

Von der Leyen, Ukrayna’nın Tek Pazar’a dahil edilmesi için çalıştıklarını aktardı.

Kışın yaklaşması nedeniyle yerinden edilenler için 150 milyon, okulların tekrar inşası için 100 milyon avroluk takviye sağlayacaklarını anımsatan von der Leyen, “Bugün Avrupa Parlamentosunun 5 milyarlık fon için olumlu karar almasından memnuniyet duydum. Makrofinansal takviyenin geri kalanı için çalışıyoruz. 5 milyar, ekim ortasındaki birinci dilimde dağıtılabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Von der Leyen, savaşın başından bu yana 8 milyon Ukraynalının AB’ye geldiğini, sonrasında 5 milyonunun geri döndüğünü tabir etti.

AB’nin kapılarının Ukraynalılara açık olduğunu lisana getiren Von der Leyen, fakat AB’nin asıl amacının Ukrayna’nın içindeki işletmeleri desteklemek, yine kalkınmaya direkt yarar sağlamak olduğunu vurguladı.

Von der Leyen, Ukrayna’ya sağlanan askeri takviye konusunda, “Üye ülkelere bunu tavsiye etmem bile gerekmiyor zira hepimiz tıpkı yaklaşımı paylaşıyoruz. Ukrayna’yı kendisini savunmak için gereksinim duyduğu askeri teçhizatla desteklemenin katiyen hayati ve gerekli olduğunu biliyoruz.” diye konuştu. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir