Zamlardan sonra bakanlık ‘akıl’ verdi: ‘Saçınızı kurutma makinesi ile değil, havlu ile kurutun’

Doğalgaz eylül başında büyük artırım gelmişti. Endüstride kullanılan elektriğe yüzde 50, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20 artırım geldi. Öte yandan konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 20.4, sanayi ve elektrik üretimi ile küçük ve orta işletmelerde kullanılan doğalgaza da yüzde 50’ye artırım geldi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Daha çok kullananların biraz daha tasarrufa riayet etmesini istiyoruz. Konutlarımızda bilhassa 1 derecelik sıcaklık değişikliği, yani 23 yerine 22 derecede konutunuzu ısıtmanın aylık faturanıza tesiri yüzde 7 olur. Yazın da şayet klimayla soğutuyorsanız, 18 derecede soğutacağınıza 19 derecede soğutmuş olsanız yüzde 7 faturanıza katkı var. Bunu 7’den 70’e herkesin yapması gereken, adeta bir vatandaşlık misyonu olduğunu düşünüyoruz. Hem bu kaynaklarda dışa bağımlıyız hem de gereksiz yere bu enerjiyi üretebilmek için kaynak tüketiyoruz” açıklamaları büyük reaksiyon çekmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ‘Aklınla Verimli Yaşa’ isimli kitapçıkta ‘tasarruf’ tavsiyelerinde bulundu.

Kitapçıktaki “Kısa aralarda yürüyün ya da bisiklete binin. Saçınızı kurutma makinesi ile değil, havlu ile kurutun. Düşük katlar için asansöre binmeyin, merdivenden çıkın” üzere tavsiyelerde bulunuldu.

İşte o enteresan olan ‘tasarruf’ tavsiyelerinden kimileri:

  • Gereksiz yere ani fren yapmayın, gaza basmayın
  • Çamaşır ve bulaşık makinesinde ön yıkama yapmayın
  • Evinizin duvarlarını açık renge boyatın
  • Araç bekleme halindeyken kontağı kapatın
  • Saçlarınızı mümkün olduğunca havlu ile düzgünce kurulandıktan sonra saç kurutma makinesi kullanın
  • Kışın perdeleri açın, içeriye güneş ışığı girsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir