Yargıtay, sahte savcıya verilen cezayı az bularak bozdu

Kocaeli’de kendisini savcı olarak tanıtan sanık Y.A, 2014’te bir taksiciden kendisini birkaç yere götürmesini istedi. Taşıma fiyatı olan 250 lirayı vermemek için uydurma savcı kimliğini taksiciye veren Y.A, kimliğini almaya geldiğinde borcunu ödeyeceğini söyledi.

Borcunu tahsil etmek isteyen lakin bir daha Y.A.’ya ulaşamayan taksici, savcı olarak bildiği kişi hakkında şikayetçi oldu.

“Resmi evrakta sahtecilik” ve “dolandırıcılık” cürümlerinden hakkında dava açılan Y.A, Kocaeli 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Mahkeme, üzerinden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çalışanı olduğunu gösterir düzmece kimlik ile polis kokartı da çıkan sanığa “resmi evrakta sahtecilik” kabahatlerinden 2 yıl 6’şar ay mahpus cezası verdi. Taksiciye yönelik hareketi nedeniyle de Y.A.’ya “dolandırıcılık” hatasından 1 yıl 3 ay mahpus cezası verildi.

Karara yapılan itiraz üzerine temyiz incelemesini yapan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, sanığa verilen cezayı az bularak bozdu.

Dairenin kararında, sanığın cürmünün “nitelikli dolandırıcılık” kapsamında kıymetlendirilmesi ve yargılamanın ağır ceza mahkemesinde yapılması gerektiği kaydedildi. Kararda, şu sözlere yer verildi:

“Sanığın kendisini kamu vazifelisi olarak tanıtması karşısında, aksiyonun 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 158/1-L hususunda öngörülen nitelikli dolandırıcılık hatasını oluşturup oluşturmayacağına ve ortalarındaki türel ve fiili irtibat nedeniyle resmi evrakta sahtecilik kabahatlerine ait kanıtların takdirinin üst dereceli ağır ceza mahkemesine ilişkin olduğu gözetilmeden, yargılamaya devamla sanığın mahkumiyetine hükmedilmesi yasaya karşıt görüldüğünden kararların bozulmasına oy birliği ile karar verildi.”

Türk Ceza Kanunu’nun “dolandırıcılık” hatasına ait 157’nci unsurunda, atılı cürmü işleyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar mahpus ve 5 bin güne kadar isimli para cezası verilmesi öngörülüyor.

“Nitelikli dolandırıcılık” kabahatine ait 158’inci hususun 1-L bendinde ise kendisini kamu vazifelisi olarak tanıtarak atılı kabahati işleyenlere ise 3 yıldan 10 yıla kadar mahpus ve 5 bin güne kadar isimli para cezası veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir