Üsküdar’da ilk ders TÜBİTAK Başkanı’ndan

İSTANBUL (İGFA) – Osmanlı’dan günümüze toplumda 2 türlü kimlik ortaya çıktığına dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, iki kutup ortasında Türkiye’de bir gelgitler yaşandığını ve bunun kültür karmaşasına neden olduğunu söyledi. Bu durmu bir kimlik krizi olarak pahalandıran Tarhan, Cumhuriyet’in 100. yılında bu kimlik krizini aşmak için yapılacak şeyler olduğunu kelamlarına ekledi.

Davranış bilimleri ve sıhhat alanında ülkemizin birinci tematik üniversitesi olarak yola çıkan, tıp, sıhhat, bilim ve teknoloji başta olmak üzere farklı alanlara yönelik pek çok akademik çalışmanın öncülüğünü yürüten Üsküdar Üniversitesi, 2023-2024 Akademik Yılını merasimle açtı.

Üsküdar Üniversitesi yeni akademik yılın birinci dersini Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal verdi. Prof. Dr. Hasan Mandal, ‘Acil Tahlil Gerektiren Zahmetlere Karşı Yenilikçi Bilim ve Teknoloji Yaklaşımı’ başlıklı sunum yaptı .

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonundaki merasimin açılış konuşması, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve İdare Üst Şurası Lideri Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından yapıldı. Konuşmasına “Yeni akademik yılımız güzel olsun.” diye başlayan Tarhan, koridorlar öğrencilerle şenlendikçe üniversite havasının solunduğunu, üniversitelerin yalnızca bilgi aktarılan yer değil, aslında sosyalleşilen, kültür transfer alanları olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Tarhan, açılışla ile Cumhuriyet’in 100. Yılı merasimlerinin birleştiğini tabir ederek, “İstanbul işgal edildiği devirde Anadolu’da bir hareket uyandı, tarihçilerin de söylediği üzere o zamanki İstanbul hükümetinin de sessizce desteklediği bir hareket… O hareketteki kurucu takıma çok şey borçluyuz. Kurucu başkan Mustafa Kemal Atatürk ve askeri takımlar, hepsine çok şey borçluyuz.” dedi.

PROF. DR. HASAN MANDAL’DAN BİRİNCİ DERS: “ACİL TAHLİL GEREKTİREN ZAHMETLERE KARŞI YENİLİKÇİ BİLİM VE TEKNOLOJİ YAKLAŞIMI”

Yeni akademi yılın birinci dersini Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal verdi. “Acil Tahlil Gerektiren Zahmetlere Karşı Yenilikçi Bilim ve Teknoloji Yaklaşımı” başlıklı bir sunumla öğrencilere konuşan Prof. Dr. Hasan Mandal, “2023-2024 akademik yılının iyi olmasını, kelamda değil harekette olmasını diliyorum. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olması sebebiyle bu daveti manalı buldum. Yanlışsız bir biçimde anladığımız taktirde gelecek Türkiye yüzyılını konuşacağız.” dedi.

GÖREVİMİZ, BİLİM TEKNOLOJİ VE YENİLİK ÜRETMEK!

Bir taraftan Cumhuriyetimizin gelecek yüzyılına hazırlanırken bir taraftan da ne yazık ki Gazze’de yaşananlara da şahit oluyoruz.” diye konuşan Mandal, şöyle devam etti:

“Üniversitede öğrenci ve hocalardan yakınlarını kaybedenler var. Allahtan rahmet diliyorum. Bu duruma seyirci kalmak mümkün değil, fakat seyirci kalmayıp, neyi nasıl yapacağımız da kıymetli. Bizim burada temsiliyet noktasında vazifemiz bilim teknoloji ve yenilik üretmek. Şu anda buna olan gereksinim geçmişten çok daha fazla. Geçmişte tercihti artık mecburilik. Daha çok bilim üretmek, bilimi kıymete dönüştürmek, dünden daha fazla sorumluluğumuz içinde. Dünden daha fazla öğrenci yetiştirmek ve öğrenciyi yetiştirirken yalnızca bilgiyi aktarmak değil, onu bilgiyi kullanabilir hale getirmek…”

Prof. Dr. Mandal, Üsküdar Üniversitesinden 18 lisans öğrencisinin TÜBİTAK bursiyeri olduğunu hatırlatarak, 2018-2023 yılları ortasında Üsküdar Üniversitesi’nden 233 şahsa nitelikli insan geliştirme takviyesi verildiğini söyledi.

Törende, ‘Bilim Liderliği Ödülü’ TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’a Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından, ‘Genç Bilim İnsanı Ödülü’ Prof. Dr. Hasan Mandal ve Prof. Dr. Nazife Güngör tarafından Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan’a ve ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ ise geliştirdikleri projeleri ve aldıkları mükafatları dolasıyla Üsküdar Üniversitesi öğrencilerine ve danışmanlarına verildi. Rektör Yardımcı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Koçak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk mükafatları takdim etti.

‘Üsküdar Üniversitesi Özel Ödülü’ Türkiye A Ulusal Voleybol Kadrosuna verildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir