Ukrayna savaşında son durum: Zelenski’den dünyayı alarma geçiren iddia! 8 ülke risk altında

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde…

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Geçtiğimiz yılın Şubat ayında verdiği buyruk ile başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor.

Ukrayna’nın aylardır beklenen taarruzunun başlamasının akabinde patlatılan Nova Kakhovka Barajı Çernobil’den bu yana Avrupa’nın gördüğü en büyük felaket olarak adlandırılırken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’den dünyanın gündemine birinci sıradan giren bir sav geldi.

Ukrayna’da Rusya denetiminde bulunan Herson bölgesindeki Nova Kakhovka Hidroelektrik Santrali 6 Haziran’da havaya uçurulmuştu. Ukrayna taarruzdan Rusya’yı sorumlu tutmuş, Moskova ise savları kesin bir lisanla reddetmişti… (Fotoğraf: AP)

Zelenski Rus kuvvetlerinin santralindeki birtakım binaların çatısına ‘patlayıcıya benzeyen nesneler’ yerleştirdiğini öne sürdü.

Politico ise Ukrayna istihbaratının kimi işçinin santralden tahliye edildiğini, kalan işçiye rastgele bir acil durumda Ukrayna’yı suçlamaları talimatı verildiğini açıkladığını duyurdu.

Ukrayna önderinin ve istihbarat servisinin tezine Moskova’dan jet suratında karşılık geldi.

‘Sahte Bayrak Operasyonu’ bir ülkenin kamuoyu oluşturmak ya da haklı bir nedene sahip olmak için düşman kılığında kendi birliklerini taarruz düzenlemesine verilen isimdir.

Kremlin, bu iddiayı kesin bir dille yalanladı. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova ise Kiev’in bir uydurma bayrak operasyonu hazırladığını argüman etti.

İki ülkenin nükleer santrale bir akın olacağı konusunda birbirini suçlaması dünyayı alarma geçirdi.

Uzmanlar bu türlü bir hareketin tarihin en büyük nükleer felaketlerinden birisi olabileceği konusundaki ikazları sürerken felaketten etkilenecek ülkeler simülasyon ile belirlendi.

Ukraynalı bir asker, Donetsk bölgesi yakınlarındaki ön cephedeki Rus mevzilerine ateş açıyor… (Fotoğraf: AP)

Ortak Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Alay’ın eski kumandanı Hamish de Bretton-Gordon İngiliz basınına yaptığı açıklamada bu türlü senaryoda nükleer serpintinin mevcut hava şartları nedeniyle batıda kalan ülkelerin etkileneceği bilgisine yer verdi.

‘Kâbus senaryosu’ olarak nitelendiren bu durumun gerçekleşmesi durumunda nükleer faciadan ‘Ukrayna, Romanya, Macaristan, Çekya, Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya etkilenecek..

Gordon bugünden hangi ülkelerin bu türlü bir felaketten etkileneceği hakkında yalnızca iddiada bulunulabileceğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir