Türkiye’den drone satın alan Arnavut lidere üstü kapalı uyarı

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama evvelki gün ülkesinin Türkiye üretimi Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) satın aldığını ve İHA’ların ulusal güvenliğe yönelik tehlike olması durumunda kullanılmaya hazır olacağını açıkladıktan sonra Yunanistan’dan üstü kapalı bir tehdit geldi.

Önceki gün başşehir Tiran’da Bayrak ile düzenlenen imza merasiminde açıklama yapan Rama, “Sayın Cumhurbaşkanı’na, aziz dostumuz, bu ülkenin ve bu milletin kadim dostu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Avrupa-Atlantik topluluğunun en büyük askeri ittifakı olan NATO’da yanlışsız tarafta yer almaktan ve birebir safta yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile ortamızda çok stratejik bir iştirak var. Bugün alakamız için çok hoş bir gün” demişti.

Erdoğan ve Rama en son Aralık ayının başında bir ortaya gelmişti.

Rama’nın bu kelamlarına Atina’dan dikkat alımlı bir açıklama geldi.

“TÜRKİYE’YLE BİR SIKINTIMIZ YOK”

Rama’nın kelamlarına üstü kapalı olarak  yorum yapan ve ikazda bulunan isim ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias oldu.

Dendias, “Arnavutluk temel bir karar aldı. Bu karar Avrupa Birliği’ne üye olma kararı. Biz Yunanistan olarak onların buraya ilişkin olduğunu düşünüyoruz. Lakin bunun birtakım parametreleri var. Bu parametreler konusunda Arnavutluk karar vermeli ve buna uygun davranmalı” dedi. Yunanistan Dışişleri Bakanı, “Yunanistan’ın Türkiye ile bir sorunu yok, ya da Türkiye ile işbirliği yapmakta da bir sorun yok. Ancak Türkiye’nin çok milliyetçiliğiyle bir sorunu var. Sonuç olarak bu parametreler Avrupa ülküsüne hizmet etmeli” yorumunu yaptı.

Yunan medyası, Dendias’ın açıklamalarını Arnavutluk Başbakanı’nın kelamlarına yönelik olduğunu öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir