“Türkiye Yüzyılı ticaret diplomasisinin de yüzyılı olacak”

 

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın şahsen katıldığı bu görüşmelerde ikili ticari ve ekonomik ilgilerimiz değerlendirildi ve ticaretimizin artırılması noktasında atılacak adımlar ele alındı. 

Söz konusu görüşmeler için Bakan Bolat; ‘’Cumhurbaşkanımızın koyduğu ‘Türkiye Yüzyılı’ gayesi için dünya ticaretine taraf veren ülkelerle, komşu ve bölge ülkeleriyle, uzak ülkelerle, ticaret anlaşmalarımızı geliştirmek, yeni mutabakatlar ile sonuçlandırmak için yeterli bir diyalog ve istişare ortamı sağladık.’’

Yeni devirde doğudan batıya, kuzeyden güneye, Türkiye olarak dış ekonomik münasebetlerimizi tepeye çıkarmak, ihracat amaçlarımızı başarmak yolunda Ticaret Diplomasisi çalışmalarımızı bütün süratiyle sürdürmeye devam edeceğiz değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret Bakanlığı olarak, önümüzdeki 60 günde gerçekleştireceğimiz görüşmelerle ticaret diplomasisi faaliyetlerimize sürat kesmeden devam edeceğiz. “Türkiye Yüzyılı’nda” ekonomik ve ticari manada ülkemizi iç ve dış yatırımlarla zenginleştirecek, ticaret hacmimizi yükselteceğiz. Bu kapsamda; önümüzdeki 60 günlük müddette birçok ülke ile ağır temaslarımız sürecek. 

 • 20 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımıza refakaten bulunacağımız Macaristan’da Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szıjjártó ile hem müteahhitlik hem de ulaştırma alanındaki beklentilerimizi konuşacak ve JETCO toplantımızı planlayacağız.
 • 24-25 Ağustos’ta G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısında Hindistan’da dünya ticaretinde büyüme, global kıymet zincirlerine ’lerin entegrasyonu ile ilgili olarak görüşlerimizi paylaşacağız, G20 ülkelerinin Ticaret Bakanları ile ikili görüşmeler yapacağız.
 • 28 Ağustos’ta Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bander Al Khorayef ile birlikte Ankara’da Cumhurbaşkanımızın Suudi Arabistan ziyaretindeki kararlarının takibini yapacağız.
 • 29 Ağustos’ta en değerli ihracat pazarlarımızdan olan Irak’a bir ziyaret gerçekleştirecek ve Bağdat’ta Başbakan Muhammed Şiya El Sudani, Ticaret Bakanı Etir Davud Selman Al Greyri, Planlama Bakanı Muhammed Ali Temim, Ulaştırma Bakanı Razzak Mheybis Acimi El-Sadavi ve Bayındırlık, İnşaat ve Belediyeler Bakanı Bengin Rekani ile görüşeceğiz.
 • 5 Eylül’de İstanbul’da diplomatik münasebetlerimizin 100. Yılına girmekte olduğumuz Japonya’nın İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi ile bir ortaya geleceğiz, ziyarette Türk ve Japon firmalarını da bir ortaya getireceğiz.
 • 9-10 Eylül’de Hindistan’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan G-20 Başkanlar Doruğuna katılacak ve başka başkanlarla ikili görüşmeler yapacalk
 • 6 Eylül’de Ankara’da AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Margaritis Schinas ile bir ortaya gelecek ve bilhassa AB ile Gümrük Birliğimizin güncellenmesi için yol haritamızı ele alacağız.
 • 14 Eylül’de Türk Devletleri Teşkilatı İktisattan Sorumlu Bakanlar 12. Toplantısını ve Türk Devletleri İş adamları Toplantısını İstanbul’da tertip edeceğiz. Toplantıda Türk Devletleri Teşkilatı, 1 trilyon doları aşkın GSYH üreten, 170 milyonluk nüfusa sahip TDT ülkeleri ile ortak vizyonumuzu daha da somutlaştıracağız.
 • 15 Eylül’de İstanbul’da Cumhurbaşkanımızın mesken sahipliğinde DEİK ile Dünya Türk İş Kurulu Toplantısı (DTİK) toplantısında tüm dünyadan iş insanlarımızla DTİK çatısı altında buluşacağız.
 • 17-20 Aralık’ta ABD’de yeniden Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yatırım konferansı ve Türkiye-ABD İş Kurulu toplantısı programlarına katılarak üreten Türkiye’nin ihracatını ve yatırım cazibesini anlatma fırsatı bulacağız.
 • 25 Eylül’de Brüksel’de AB Komitesi Kıdemli Lider Yardımcısı Valdis Dombrovkis ile mutabık kaldığımız yeni devrin yol haritasını ele almaya başlayacağız.
 • 12-13 Ekim’de İstanbul’da yeniden Cumhurbaşkanımızın mesken sahipliğinde Türkiye-Afrika İktisat ve İş Forumunun dördüncü toplantısını Kıtadan Tüm Bakanların iştirakiyle gerçekleştireceğiz. DEİK ile birlikte yapılacak Forum, 2003 yılında Afrika ülkeleri ile Ekonomik ve Ticari Münasebetlerin Geliştirilmesi Stratejisini temelinde ilerlettiğimiz Afrika ile ilgilerimizi “kazan-kazan” unsuru temelinde Afrika’nın her alanda kalkınmasına ve global ticaret sistemine güçlü entegrasyonuna katkı sunacak halde geliştirme gayemizde değerli bir araç olacak.
 • 18 Ekim’de İstanbul’da İngiltere Memleketler arası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch ile bir ortaya gelecek ve ikili STA’mızın genişletilmesi için yeni süreci ele alacağız.
 • 19 Ekim’de İspanya’da-Akdeniz için Birlik kapsamında Bakanlar Konferansına katılarak, Avrupa ve Akdeniz Havzası’ndan 43 ülke Bakanları ile iş birliğimizi tartışacağız.
 • 28 Ekim’de Kahire’ye bir ziyaret gerçekleştirerek Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmad Samir Saleh ile geçtiğimiz ay başlattığımız Türkiye-Mısır güçlü diyalog sürecini daha ileriye taşıyacağız.
 • 4-5 Aralık 2023’de İstanbul’da Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, İslam İş Birliği Teşkilatı – İSEDAK Bakanlar Toplantısı yapılacak. 

 

“GEÇEN 75 GÜNDE 12 ÜLKENİN 14 MUHATAP BAKANLARI VE AB İLE DIŞ İktisat GÖRÜŞMELERİ YAPTIK” 

 • Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile ikili ve tercihli ticareti, ülkemizdeki Azeri yatırımlarının geliştirilmesini ele aldık;
 • İngiltere Göç Bakanı Robert Jenrick ile gümrük alanında iş birliğimizi konuştuk;
 • Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Bogdan Bogdanov’a ülkemiz TIR ve iş insanlarının Bulgaristan’a geçişleri için beklentilerimizi anlattık.
 • Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Yulia Sviridenko ile Hür Ticaret Muahedemiz ve Ukrayna’nın altyapısının inşasına katkılarımız ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk;
 • Cezayir Ticaret ve İhracatı Geliştirme Bakanı Sayın Tayeb Zitouni ile gümrük ve ticaretin kesintisiz akışı ve ticarette mahzurların kaldırılması için karşılıklı atılacak adımları belirledik;
 • Suudi Arabistan Konut Bakanı Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al Hogail ile Suudi Arabistan’da yeni kurulacak mega kentler başta olmak üzere tüm taahhüt projelerinde firmalarımızın yer alması için güçlü bir diyalog tesis ettik.
 • Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Dr. Majid Bin Abdullah Al Kasabi ile ticaretteki teknik pürüzlerin kaldırılması ve maliyetlerin azaltılması için güçlü bir iş birliği tabanı tesis ettik.
 • Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al Falih ile Suudi yatırımcıların ülkemize daha fazla yatırım için yapılabilecekleri tartıştık, Uyum Kurulunda bunları daha da somutlaştırmaya karar verdik.
 • Moldova Başbakan Yardımcısı Dumitru Alaiba ile Özgür Ticaret Mutabakatının genişletilmesi için süreci başlattık.
 • KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile KKTC iktisadının güçlenmesi ve KKTC’nin gümrük ve eser güvenliği altyapısının geliştirilmesi için olabilecek katkılarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk.
 • BAE Dış Ticaretten Sorumlu Bakan Dr. Thani Bin Ahmed Al Zeyoudi ile 1 Eylül’de yürülüğe girecek Özgür Ticaret Aanlaşmamız ve ardından karşılıklı yapılacak adımları konuştuk.
 • Katar Ticaret ve Sanayi Bakanı Sheikh Mohammed Bin Hamad Bin Qassim Al-Abdullah Al-Thani İLE Özgür Ticaret Mutabakatımızı yıl sonundan evvel yürürlüğe koymak için uzlaştık, JETCO toplantısını tertip etme kararı aldık.
 • İngiltere Milletlerarası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch ile Hür Ticaret Mutabakatımızı genişletmek için niyet beyanında bulunduk ve Ekim ayında JETCO toplantısı için İstanbul’da bir ortaya gelme kararı aldık.
 • AB Komitesi Kıdemli Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile AB ile ticarette yeni periyodun yol haritasını belirledik, ticarette yeni diyalog dönemi başlattık. 

Ticaret Bakanlığı olarak, bundan sonraki süreçte de Türkiye’nin ekonomik ve ticari gücünü tüm dünyaya gösterecek, ihracat başta olmak üzere her alanda değerli başarılara, “Türkiye Yüzyılı’nda” yeni rekorlara imza atmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir