Türkiye tüneller ülkesi oldu

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, karayolu ulaşımında köprü ve tünellerin çok kıymetli olduğunu belirtti.

“Dünyanın gıpta ettiği yapıtları Türkiye’ye kazandırdıklarını söyleyen Bakan Uraloğlu, “21 yılda 3 bin 844 yeni köprü inşa ederken, 405 yeni tünel açarak vatandaşımızın hizmetine sunduk. Köprü uzunluğunda yüzde 145, tünel uzunluğunda ise yüzde bin 350 artış sağladık. Bunlardan öne çıkan dev yapıların kimileri ise Avrasya Tüneli, Marmaray, Osman Gazi Köprüsü, 1915 Çanakkale ve Yavuz Sultan Selim köprüleri bunlardan yalnızca birkaçı”” diye konuştu.

Uraloğlu, toplamda 68 bin 726 km uzunluğunda bir yol ağı oluşturulduğunu kaydederek, ““Bu ağ içindeki köprüler ve tüneller, karayolu erişimini kolaylaştırarak trafik güvenliği ve konforunu arttırıyor. Bu projelerle, Türkiye’nin ulaşım altyapısı modernize edilerek, inançlı ve süratli ulaşım sağlandı. Bakanlığımız karayolu ulaşımını aktif bir formda yöneterek ülkenin ekonomik kalkınmasına ve toplumsal hayatına kıymetli katkılarda bulundu. Tüm bu yatırımlar 21 yılda gerçekleştirildi. Hala da devam ediyor. “Yol medeniyettir” ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’’ın da dediği üzere “Halka Hizmet Hakk’a Hizmet” düsturuyla çalışıyoruz”” dedi.

Bakan Uraloğlu, “Türkiye genelinde daha evvel 5 bin 967 köprü hizmet verdiğine dikkati çekerek, bu köprülerin uzunluğu 311 km idi. 2003-2023 yılları ortasında 3 bin 844 yeni köprü inşa edilerek, toplam köprü uzunluğu 765 km’ye çıkarılarak, yüzde 145 oranında artırtıldığını kaydetti.

Bakan Uraloğlu, 2003 yılına 83 tünelin faaliyette olduğunu vurguladı. ““Bu tünellerin toplam uzunluğu yalnızca 50 kilometre idi. 2003-2023 yılları ortasında inşa edilen 405 yeni tünel ile toplam tünel sayısı 488’e yükselttik” diyen Bakan Uraloğlu, “Tünel uzunluğunda ise yüzde bin 350 artış sağlandı. Zigana Tüneli, Ovit Tüneli, Eğribel Tüneli, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ve Cankurtaran Tüneli üzere projeler, ülkemizin en uzun ve stratejik tünelleri ortasında yer alıyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nda bulunan 10 adet tünel ise dünyanın en geniş kesit alanına sahip karayolu tünelleri olarak dikkat çekiyor. Birtakım tünellerimiz ise memleketler arası arenada sertifika ve ödüllere sahip. Ülke ve millet aşkımız ile adeta Ferhat üzere dağları delerek, Türkiye’yi tüneller ülkesi haline getirdik”” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir