Türk Bilim Heyeti 68 saatlik yolculuğun ardından Antarktika’ya ayak bastı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü uyumunda gerçekleşmekte olan 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’n katılan grup, kıtaya ulaşmak için İstanbul’dan güneye gerçek 103 enlem geçerek, yorucu ve heyecan verici bir seyahat sürecini geride bıraktı.

İstanbul’dan 30 Ocak’ta Brezilya Sao Paulo’ya olan birinci uçuşlarıyla seyahatlerine başlayan 24 kişilik bilim heyeti, yaklaşık 22 saatlik 4 başka uçak seyahati sonrası 13 bin 800 kilometre yol kat ederek 3 gnün sonunda 2 ton civarında teknik ekipman ile Antarktika King George Adası’na vardı.

Sefer takımı, Antarktika Etraf Muhafaza Protokolü uyarınca kıtaya lokal olmayan canlıların taşınmasını engellemek için değerli önlemler aldı. Kıtaya uçmadan evvel bütün valiz ve kıyafetlerini muhtemel kalıntılar için dikkatle denetim eden takım, Antarktika King George’ta uçaktan inerken botlarını dezenfektan solüsyonda temizleyerek beyaz kıtaya ulaştı.

Ekip, 18 proje kapsamında ayrıntılı araştırma yapacak

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Koordinatörü Prof. Dr. Burcu Özsoy, İstanbul’dan çıktıktan 68 saat sonra 62 güney enleminde bulunan Antarktika King George Adası’na vardıklarını söz ederek, “Çok yorulduk lakin başardık. Grubumuz hazır ve sağlam, tüm eşyalarımızla bir arada Antarktika’ya indik ve birazdan gemimize transfer olacağız. Evvel kara yoluyla, sonra botlarla gemimize ulaşmış olacağız.” dedi.

Seferde 19 Türk ve 3 de yabancı bilim beşerinin olacağı bilgisini veren Prof. Dr. Özsoy, “18 farklı proje icra edeceğiz. Bunun yanı sıra TÜBİTAK 2204-C Lise öğrencileri Kutup Araştırmaları Projeleri Yarışı daveti kapsamında TEKNOFEST’de ilan edilen 3 liseli birincimiz Antarktika’ya bizimle intikal etti. Tabiatta çözünebilen plastik projelerini test edebilecekler. Daima birlikte bilim istasyonlarını ziyaret edeceğiz ve buralardaki laboratuvarlara gideceğiz. Bu tıpkı vakitte öğrencilerimize yabancı bilim insanları ile tanışma fırsatı sağlayacak.” sözlerini kullandı.

Özsoy, yer bilimlerinden fiziki bilimlere, toplumsal bilimlerden ömür bilimlerine kadar çok geniş yelpazede projeler gerçekleştireceklerinin altını çizerek, “Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü bizimle olacak. Her sene yapmış oldukları ve aslında ölçüm istasyonlarının topladığı bilgileri alıp, yeni bilgilerin toplanabilmesi için tüm hazırlıkları gerçekleştirebilecekler. Bununla birlikte yeniden bizim gözlemleme çalışmalarını yapmış olduğumuz bilhassa Horseshoe Adası’nda bulunan göllerin korunması ismine dataların toplanması çalışmasını gerçekleştireceğiz. Global Uydu Pozisyonlandırma istasyonlarımızdan yıl uzunluğu toplanan bilgiler alıp meteoroloji istasyonumuzun denetimlerini sağlayacağız. Buzullarla ilgili çalışmalar yapıp ekosistem ve yer bilimleri dahil olmak üzere 18 projeyi icra etmek için şu an Antarktika’dayız.” halinde konuştu.

Yapılacak araştırmalar milletlerarası bilimsel mecmualarda yayınlanacak

Türkiye’nin Antarktika Antlaşmalar Sistemi’nde danışman ülke statüsü kazanabilmesi maksadıyla her yıl sistemli olarak bilim seferlerinin gerçekleştirilmesi ve yapılacak araştırmaların memleketler arası bilimsel mecmualarda yayınlanarak dünya literatürüne katkı sağlanması büyük kıymet arz ediyor. Araştırmacılar, bu doğrultuda yapacakları çalışmalar ile Türkiye’nin memleketler arası görünürlüğüne de katkıda bulunacak.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı Başkanlığınca (BİDEB) düzenlenen 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Müsabakası birincileri de ‘Kutup Okyanuslarındaki Mikroplastik Kirliliğini Önlemek için Yerli ve Ulusal Biyoplastik Malzeme Üretimi’ isimli projeleri ile ilgili King George Adası’na bulunan Şili’ye ilişkin Escudero Üssü’nde çalışmalar yapacak.

Bu ortada, 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi takımına, Beyaz Kıta’ya ulaşmadan evvelki durakları olan Şili’nin Santiago Havalimanı Comodoro Arturo Merino Benitez’de Türkiye Cumhuriyeti Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz da katıldı. Ayrıyeten Ekvador ve Kolombiya ile yapılan iş birlikleri kapsamında 3 yabancı bilim insanı da projelerini gerçekleştirmek üzere takıma iştirak etti.

TÜBİTAK, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Harita Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı, araştırma enstitüleri ve üniversitelerden araştırmacılardan oluşan takım, King George Adası açıklarında bulunan ve 30 günden fazla sürmesi beklenen çalışmalarını gerçekleştirecekleri Şili bayraklı Betanzos isimli 80 metrelik araştırma gemisine botlar ile geçiş yaptı.

Bilim heyetinin, bir haftalık gemi seyri ile Antarktika’daki Türk Araştırma Kampı’nın bulunduğu Horseshoe Adası’na ulaşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir