Teknoloji Bağımlılığı ile Yalnızlık Arasında Güçlü Bir İlişki Var

Teknoloji bağımlılığı ile yalnızlık duygusu ortasında güçlü bir alaka olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, “Ergenlerde teknoloji bağımlılığı ile ilgili yapılmış çalışmalar incelendiğinde; ailesi ile münasebeti yetersiz olan, ailesi ile faal vakit geçiremeyen, aile içinde bağlantı, ilgi ve sevgi yetersizliğinin olması, sağlıklı ve inançlı bir ortam sağlanamaması ve aile içinde olan tutarsız davranışlar ergenin teknoloji kullanımına daha çok yönelmesine neden olan risk faktörlerinden sayılabilir” dedi.

İnsanın hayatını değiştiren, geliştiren ve çok fazla tesiri altına alan teknolojinin şuurlu ve yararlı kullanımı üzerinde durmak maksadıyla her yıl Mayıs ayının birinci haftası ‘Bilişim Haftası’ olarak kutlanıyor. Halk Sıhhati Uzmanı ve İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Bağımlılıkla Çaba Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, ‘Bilişim Haftası’nda Teknoloji Bağımlılığı Farkındalığı’ ve ‘Ergenlerde Teknoloji Bağımlılığı’ bahislerinde paylaşımlarda bulundu.Özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere tüm toplumun bilişim teknolojilerinin inançlı ve şuurlu kullanımına teşvik edilmesi gerektiğini söz eden Elkin, teknolojinin yanlış kullanımında ömürde çok büyük zorluklara neden olduğunu ve teknoloji bağımlılığı konusunda toplumun bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINDA YAŞANAN BELİRTİLER

Son yıllarda kumar, idman, yeme ve ahenge üzere kimi davranışların da bağımlılık yaptığının savunulduğunu tabir eden Halk Sıhhati Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, “Benzer durum; bilgisayar, internet, çevrim içi oyun, tablet ve taşınabilir telefon üzere teknolojik aygıtlar ve uygulamalar için de geçerli. Bu teknolojilerin çok kullanımı şahıslarda teknoloji bağımlılığına yol açabiliyor. Teknoloji bağımlılığında; gözlerde yanma, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, vücut duruşunda bozukluk, ellerde uyuşukluk ve halsizlik üzere fizikî sıkıntıların yanı sıra akademik başarıda düşüş, şahsî sorunlar, aile ve okul meseleleri, vakti yönetim etmede başarısızlık, uyku bozuklukları, yemek yememe, aktivitelerde azalma ve internet arkadaşları dışında izolasyon üzere problemler yaşanabilir” diye konuştu.

Sözlerine devam eden Elkin, şunları ekledi:

“Çocukların istenmeyen ve uygunsuz içeriklere maruz kalması; yetişkinler tarafından fizikî, duygusal, cinsel ve ekonomik istismara yol açacak risk faktörleri ve  diğer çocuklar hakkında nefret uyandıran malzemeler üretmesi, yayımlaması yahut dağıtması üzere risklerin göz önünde bulundurularak, çocukların çevrim içi ortamlarda inançta olmasını sağlayacak bilgi ve maharetlerle donatılması çok kıymetlidir. Teknoloji bağımlılığı ile yalnızlık duygusu ortasında güçlü bir alaka var. Ergenlerde teknoloji bağımlılığı ile ilgili yapılmış çalışmalar incelendiğinde; ailesi ile bağı yetersiz olan, ailesi ile faal vakit geçiremeyen, aile içinde irtibat ilgi ve sevgi yetersizliğinin olması, sağlıklı ve inançlı bir ortam sağlanamaması ve aile içinde olan tutarsız davranışlar ergenin teknoloji kullanımına daha çok yönelmesine neden olan risk faktörlerinden sayılabilir.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir