Taksim’deki bombalı saldırıda 1 kişi daha yakalandı

Polisin, Hüseyin Güneş’e, Hassan’ı vilayet dışına kaçıran Ammar Jarkas’ın tabirinden ulaştığı öğrenildi.

Öte yandan Ammar Jarkas’ın tabirinde ise ‘Beni Bilal ve Ahlam Albashır’i almam için Kobani’deki Halil Mence aradı’ dediği öğrenildi.

Taksim İstiklal Caddesi üzerinde Pazar günü meydana gelen patlamanın akabinde yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Buna nazaran hücumun firarisi Bilal Hassan’ı Edirne’de karşılayan ve yurt dışına çıkmasını sağlayan Hüseyin Güneş’in de polis tarafından yakalandığı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı ortaya çıktı.

Hüseyin Güneş’in kimliğine Bilal Hassan’ın Edirne’ye kaçıranlar Ammar Jarkas’ın tabirinden ulaşılırken Jarkas’ın tabirindeki öbür ayrıntılar da dikkat çekti.

Kardeşi Ahmet Jarkas’la birlikte taarruzun failleri Ahlam Albashır ile Bilal Hassan’ı kaçırmakla görevlendirilen Ammar Jarkas, şüphelileri vilayet dışına götürme talimatının Kobani’deki teröristlerden Halil Mence’den aldığını belirtti.

Jarkas tabirinde, şöyle konuştu:

*Olay günü 12.00’de beni arayıp bir bayan bir erkek alınacak dediler. Ben Halil Mence’nin söylediği üzere Bağcılar’a gidip beklemeye başladım.

*Fakat gelen giden olmadı. Bunun üzerine Halil Mence’yi arayıp şahısların orada olmadığını söyledim. Bana dönüş yapacağını söyledi.

*Saat 4’e kadar oyaladı. Sonra saat 16.15 üzere erkek bir şahıs geldi. Otomobile bindi ve eşyaları olduğunu onları alması gerektiğini söyledi.

Birlikte kuru kahve satılan bir dükkana gittik. Dükkandan büyük beyaz poşet ve bir bavul aldı. Bu eşyaları otomobile yükleyip Edirne’ye götürdüm.

*Yaklaşık 2 saat sürdü yol. Yolda daima telefonla ilgileniyordu. İsminin ne olduğunu sordum Bilal dedi.

*Sonra Halil Mence bir pozisyon attı. Orada Bilal’i isminin Hamza olduğunu bildiğim ancak gerçekte Hüseyin Güneş isimli kişinin karşılayacağını söylediler. Bilal’i Hüseyin Güneş’e bıraktım. Hüseyin Bilal’i aldı.

*Ben Edirne’ye giderken Halil Mence beni aradı. Bir bayanın hemen alınması ve Salı gününe kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Ben de kardeşime yönlendirdim.

*Sonra Edirne’den döndüğümde konuta gittim ve konutta Ahmet ve ailesi, annem, babam ve daha evvel hiç görmediğim Ahlam Albashır’in gördüm.

*Kardeşime bu kim diye sorduğumda Halil Mence’nin bahsettiği bayan olduğunu, bayanın sıkıntı durumda kaldığını ve salı gününe kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Sonra da siz geldiniz.

Hüseyin Güneş’in de polis gruplarınca yapılan operasyonla gözaltına alınanlar ortasında olduğu ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı öğrenildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir