Şuşa’daki Uluslararası Medya Forumu’nda medyanın sorunları ve çözümler konuşuldu

Açılışını dün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yaptığı forum bugün panellerle devam etti.

Panellerden evvel konuşma yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev bugünün Azerbaycan basınının 148. kuruluş yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, tüm gazetecileri kutladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev.

Haber tüketicilerinin bilgiye dayalı, süratli, gerçek ve öz bilgiler istediğini söyleyen Hacıyev, toplumsal medyanın klâsik medya üzerinde oluşturduğu baskılardan bahsetti.

‘Medyanın Geleceği: Klâsik Medya İçin Sonraki Adımlar; Odak Noktasında Dijital Dönüşüm’

Hacıyev, forumda, Bağlantısızlar Hareketi Medya Platformu’nun önerildiğini ve bu husus üzerinde çalışacaklarını kaydetti.

“Medyanın Geleceği: Klâsik Medya İçin Sonraki Adımlar; Odak Noktasında Dijital Dönüşüm” başlıklı panelde klâsik medyanın karşılaştığı meseleler ve yeni trendlerin gazeteciliğe oluşturduğu zorluklar müzakere edildi.

Yapay zeka ele alındı

Panelde ayrıyeten yapay zekanın haber üretimine sağladığı avantaj ve tehditler de tartışıldı.

“Medyada Yatırım ve Tüketim Trendleri” başlıklı panelde ise medya eserlerinin üretim ve tüketiminde değişen trendler, içerikler, yeni medyada bedeller zincirinin oluşturulması, yatırım, sürdürülebilir medya iş modellerinin oluşturulması ve dezenformasyonla gayret üzere hususlarda fikir alışverişinde bulunuldu.

50 ülkeden 250’den fazla iştirakçinin yer aldığı forum yarın sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir