Streptokok salgını: Eylülden beri 6 çocuk öldü

İngiltere Sıhhat Güvenlik Ajansı (UKHSA), ülkede eylül ayından bu yana altı çocuğun Strep A enfeksiyonu nedeniyle öldüğünü söyledi. Bu çocuklardan beş tanesi 10 yaşın altında. Galler’de de bir çocuk tekrar tıpkı hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

BBC Türkçe’nin haberine göre İngiliz sıhhat yetkilileri, enfeksiyonla ilgili ailelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi. Pek çok insan bu enfeksiyonla ağır bir hastalık geçirmezken, epey bulaşı bu bakteriler önemli hastalıklara ve komplikasyonlara neden olabiliyor.

İngiltere’de 2017-18 yıllarında Strep A enfeksiyonları nedeniyle 10 yaşın altında dört çocuk hayatını kaybetmişti. Hadiseler da geçtiğimiz haftalarda yükseliş gösterdi. UKHSA, toplum ortasında dolaşan yüksek ölçüde bakterinin de artışta değerli bir rol oynadığı görüşünde.

Imperial College London’dan Dr. Elizabeth Whittaker, “Pandeminin birinci iki yılında çok az A Kümesi Strep gördük. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla bakteri 2022’de yine sirkülasyona girmeye başladı” dedi.

BELİRTİLERİ NEDİR?

İngiliz medyası, çocuklarda görülen bu hastalığın belirtilerini de sıraladı. Belirtiler ortasında boğaz ağrısı, yanaklarda kızarıklık, yüksek ateş ve kas ağrısı bulunuyor. Bu belirtilerin yaklaşık 1 hafta sürdüğü, yorgunluk, kulak enfeksiyonu ve ciltte kızarıklık görülmesinin de öne çıkan belirtiler olduğu söylendi. Bakterinin bulaşmasından sonra çocukların iki ile 5 gün içinde hastalandığı da belirtildi, ayrıyeten bu süreçte lisan üzerinde pamukçuklar da oluşabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir