Soma Katliamı’nı protesto eden öğrencilere ceza yağdı: 30 öğrenciye 102 yıl hapis

İZMİR – Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında gerçekleşen ve 301 madencinin ömrünü yitirdiği Soma Katliamı, Türkiye’nin birçok vilayetinde protesto edildi. 22 Mayıs 2014 günü Ege Üniversitesi öğrencileri de katliamı protesto etmek istedi. Yerleşke içerisinde polis müdahalesi ile karşılaşan öğrenciler Yabancı Lisanlar Kısmı ek binasına girdi. Binaya gece geç saatlerde düzenlenen helikopter takviyeli operasyonda gözaltına alınan 38 öğrenci hakkında dava açıldı.

“Eğitim ve Öğretim Hakkının Engellenmesi”, “Terör Örgütü Propagandası Yapmak”, “Görevi Yaptırmamak İçin Direnme”, “Kamu Malına Ziyan Verme” ve “2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” suçlamalarıyla açılan davada 9 yıl sonra karar çıktı.

ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİYE 3 YIL 4 AY MAHPUS CEZASI

Davanın 15’inci duruşmasında kararını açıklayan İzmir 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi, “Eğitim ve Öğretim Hakkının Engellenmesi” hatasının birden fazla bireyle birlikte işlendiği gerekçesiyle 30 öğrenciye 4 yıl mahpus cezası verdi. Daha sonra cezada “iyi hal” indirimine giden mahkeme, 3 yıl 4 aya düşürdü. İki öğrenciye ise ek olarak “Kamu malına ziyan verme ” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” hatalarından toplamda iki yıl ceza verildi. Öğrenciler hakkındaki öteki suçlamalar vakit aşımı gerekçesiyle düşürüldü.

‘EĞİTİM VE ÖĞRETİM ENGELLENMEMESİNE KARŞIN KAPSAMLI ARAŞTIRMA YAPILMADI’

Davanın avukatlarından Şule Arslan Hızal, cezaya itiraz ettiklerini tabir etti. Kararı kıymetlendiren Hızal, “Öğrenciler Soma’da meydana gelen katliama dikkat çekmek istemişlerdi. O gün içerisinde polisin gaz sıkımı sonucu öğrenciler ders yapılmayan Yabancı Lisanlar binasına girdiler. Kelam konusu binada eğitim ve öğretim yoktu. Fakat eğitim ve öğretimin engellenmediği çok açık olmasına karşın mahkeme kapsamlı bir araştırma yapmadı. Duruma bakıldığında aslında oradaki öğrencilerin hayatının ağır gaz ve plastik mermi kullanımı ile tehlikeye sokulduğu görülüyor. O günlerde ülkede öbür üniversitelerde de protestolar varken hiçbirine bu kadar şiddetle müdahale edilmedi. Helikopterlerle yapılan müdahale esnasında da ağır gaz kullanımı sonucu öğrenciler nefes alabilmek için çatıya çıktılar. Çatıda da öğrencilere plastik mermi sıkıldı ve düşme tehlikeleri vardı. Tüm bunlara karşın hiçbir polis memuru hakkında süreç başlatılmadı lakin öğrenciler cezalandırıldılar. Kararı istinaf ettik. Sürecin takipçisiyiz” dedi.

Ne olmuştu?

14 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen maden faciasında 301 madenci hayatını yitirdi. Facianın yaşandığı madende iş sıhhati ve güvenliği başta olmak üzere bir çok hususta eksiklik bulunduğunun ortaya çıkmasının akabinde “Soma katliamı” olarak nitelendirilen olay, tüm ülkede protesto edildi.

22 Mayıs 2014 günü ise Ege Üniversitesi’nde katliamı protesto eden öğrencilere polis müdahale etti. Ağır gaz kullanımının akabinde Yabancı Lisanlar Kısmı ek binasına giren öğreciler, üç katlı binanın giriş kapısını zincirle kilitleyerek barikat kurdu. Öğrencilere 11 saat sonra polis müdahale etti. Binaya düzenlenen helikopter dayanaklı operasyonda 38 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltı sırasında öğrenciler feci biçimde darp edilirken, öğrenciler hakkında belirtilen suçlamalarla dava açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir