Sınırda bulunan çıplak göçmenler dünyanın gündeminde: Tepkiler yükseldi

Yunanistan, Türkiye hududuna yakın bir yerde çıplak halde bulunan 92 yasadışı göçmeni kurtardığını söylemiş, olayla ilgili Türkiye’yi suçlamıştı. Olayın akabinde Frontex ve BM başta olmak üzere birçok kuruluştan reaksiyon geldi.

Türkiye ile Yunanistan hududunda çıplak halde bulunan 92 göçmen memleketler arası kamuoyunda da gündem oldu.

Önceki gün Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis,  sosyal medya hesabından çırılçıplak soyulmuş bir küme mültecinin fotoğrafını paylaşarak, “Bugün sonda kurtardığımız 92 göçmene Türkiye’nin hali medeniyet ismine bir utançtır. Ankara’nın olayı araştırmasını ve sonunda AB ile olan hudutlarını muhafazasını bekliyoruz.” demişti.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN KARŞILIKLI BİRBİRİNİ SUÇLADI

Yunanistan, Türkiye’yi 92 göçmeni Yunanistan’a geçmeye zorlamak ve bunu yapmadan evvel onları çırılçıplak soymakla suçlarken, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, “Yunanistan’ı mültecilere karşı takındığı insanlık dışı halden bir an evvel vazgeçmeye, Türkiye’ye yönelik temelsiz, temelsiz suçlamalara son vermeye ve devlet ciddiyetine davet ediyoruz.” sözünü kullandı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı da Yunanistan’a sert reaksiyon gösterdi. Mitarachi’nin savlarına ait, Sözcü Çataklı, “Manipülasyonlar ve sahtekarlık için değil, insan haklarına uymak için vakit ayırın! Biraz uygar olun” tabirlerini kullandı.

Türkiye ile Yunanistan yaşananlarla ilgili birbirlerini suçlarken, krize Avrupa’dan reaksiyon geldi.

Avrupa Birliği hudut ajansı Frontex bu türlü bir gurubun varlığını doğrularken, örgütün sözcüsü Paulina Bakula, “Frontex memurları, göçmenlerin neredeyse çıplak ve kimilerinin gözle görülür yaralarla bulunduğunu bildirdi” dedi.

AVRUPA’DAN TEPKİ

Frontex’in Varşova Genel Merkezi’nden konuşan Bakula, Frontex memurlarının göçmenlere acil yardım sağlamak için Yunan makamlarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği göçmenlerin durumunun son derece rahatsız edici olduğunu vurgularken, bahis hakkında bir soruşturma başlatılması gerektiğini açıkladı. BM Mülteci Örgütü UNHCR de hususla ilgili yaptığı açıklamada, ‘Yunanistan-Türkiye kara hududunda kıyafetleri çıkarılmış olarak bulunduğu bildirilen 92 şahısla ilgili rapordan ‘derin keder duyduklarını’ kaydetti.

‘İNSAN HAKLARI İHLALİ VAR’

Berlin merkezli insan hakları kümesi Mare Liberum da yaşanan krize reaksiyon gösterdi. Örgüt, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Türkiye ve Yuınanistan’ı ‘insan hakları ihlalleri’ yapmakla suçladı.

Grup, “Bu cürümler hükümet üyeleri tarafından kamuoyu önünde tartışıldığında, göçmenleri müdafaaya değil, yalnızca Türkiye ile Yunanistan ortasındaki uzun ihtilafın ateşini körüklemeye hizmet ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir