Sınır dışı edilen DEAŞ üyesi, ülkeye yeniden giriş yapmaya çalışırken yakalandı

Türkiye’nin önemli ölçüde güç kaybettirdiği terör örgütleri arasında yer alan DEAŞ terör örgütünün üyeleri, çeşitli yollardan Türkiye’ye girmeye çalışıyor. Ancak teröristlere göz açtırmayan ekipler, İstanbul’dan ülkeye giriş yapmak üzere olan bir teröristi yakaladı.

TEDİRGİN DAVRANIŞLAR SERGİLEDİ

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde 7 Kasım Pazar günü saat 08: 00’da pasaport kontrolünde, tedirgin davranışlar sergileyen Irak uyruklu bir yolcunun durumundan şüphelenen polis, yolcunun pasaportunu risk analiz merkezine alarak inceleme yaptı. Yapılan kapsamlı araştırmada “H.S.R.G.” adına düzenlenmiş pasaportun sahte olduğu anlaşıldı.

HAKKARİ’DEN GİRİŞ YAPMIŞ

Bunun üzerine risk taşıyan yolcunun yapılan parmak izi incelemesinde, sahte pasaportla Türkiye’ye girmeye kalkışan kişinin Irak uyruklu Ş.H.S.R.R. adlı DEAŞ üyesi olduğu tespit edildi. Yasadışı yollarla ilk olarak 2018 yılında Hakkari üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen Ş.H.S.R.R.’nin, o dönem DEAŞ adına Türkiye’de bir dizi faaliyette bulunduğu ve Adana’ya yerleşerek örgütsel eylemlere katıldığı gerekçesiyle 2019 yılında Türkiye’den sınır dışı edildiği öğrenildi. Yakalanan DEAŞ’lı teröristin, Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye kentinden İstanbul’a geldiği, sahte pasaportu ise ülkesindeki bir sahte pasaport şebekesinden temin ettiği belirlendi.

KİMİNLE BAĞLANTILI OLDUĞU ARAŞTIRILIYOR

Sahte kimlik ve sahte pasaport kullanarak ülkeye giriş yapmaya çalışan radikal terör örgütü üyesi, sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. DEAŞ üyesi hakkında emniyette başlatılan tahkikat devam ederken, teröristin Türkiye’deki bağlantıları ve irtibatlı olduğu kişiler mercek altına alındı.

Sınır dışı edilen DEAŞ üyesi, ülkeye yeniden giriş yapmaya çalışırken yakalandıBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir