Şenol Güneş: Sahamıza gelen oyuncuları kimse karşılamıyor

Harika Lig’in 13. haftasında Galatasaray’a 2-1 yenilen Beşiktaş’ta teknik yönetici Şenol Güneş, kazanacak kadar futbol oynamadıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, maçın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Şenol Güneş, “İki kadro için de kritik ve kıymetli bir maçtı. Biz kaybettik, rakibimiz kazandı. Vakit zaman geriye çekilince rakip avantajlı oldu. İkinci yarıya daha güzel başlamamıza karşın golden sonra dağıldık” dedi.

Maç içerisinde sakatlıklar nedeniyle değişiklikler yapmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Güneş, “Oyuncu değişikliklerinin gereksiz ve vakitsiz olması da bizi etkiledi. İki bekin de sakatlanması, son kısımda atılım bahtımızı azalttı. Fizik ve taktik olarak eksiklerimiz vardı. Kazanmak istediğimiz maçta kazanacak kadar oynamadık. Son kısımda rakip geri çekildi lakin buna karşın daha şuurlu oynamamız gerekiyordu, oyuncularımız fizik olarak düştü. Ekibin genel oyuncu yapısına bakarsak daha umutluyum. Bugün oyun olarak olumsuz şeyler söylüyorum lakin ekibin daha düzgün oynayıp maçlar kazanacağını, bu kısmı aşacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Güneş maçta yüzüne top gelmesi ile ilgili olarak o esnada bir sarsıntı yaşadığını lakin şu anda bir sorun olmadığını kaydetti.

‘FİZİKSEL EKSİKLİĞİ KABUL EDİYORUM ANCAK…’

Beşiktaş’ın fizikî olarak meseleleri olduğunu belirten Güneş, “Oyun başında çok tempolu oynarsınız, sonra düşersiniz ve atılım yaparsınız. Ama genel olarak bir düşüş varsa kahır. Gedson topla çok oynadı lakin o da sonra düştü. Rakip öndeyken alanından çıkarmamamız gerekirdi lakin çıkardık. Bu baskıyı yapacak güç gerekirdi” tabirlerini kullandı.

Pas yüzdesinin de düşük olduğunu söyleyen Güneş, “Fiziksel eksikliği kabul ediyorum lakin bir de pas yapma yüzdemizin daha fazla olması lazım. Topu rakibe verirseniz peşinden koşarsınız. Bazen 50 metre geriye gelmek zorunda kaldık. Biz savunmada kaldığımızda rakip bunu avantajlı kullandı. Hava topunda da eksik kaldık” dedi.

Rosier ve Umut Meraş’ın art adalesinde sorun olduğunu aktaran Güneş, “Bu maçta 90 dakika çıkaramıyorsa öbür bir sorun var. Saha içinde 90 dakika dayanamıyorsa sorun var. Genel ve ferdî sorun var demektir. Kenarda kalan ve oynayan oyuncular fizikî olarak eksikse genel sorun demektir. Önümüzde Serik Belediyespor ve Antalya maçları var. Koşullar ne olursa olsun kazanmalıyız” biçiminde konuştu.

‘İKİNCİ YARIDA KENDİNİ BİLEN BİR GRUP VARDI FAKAT GERİSİNDEN GOL GELDİ’

“Bu maçı da kazanabilseydik moral gücüyle tamamlayabilirdik. Ekipte kırılma da var” diyen Güneş şöyle devam etti:

“Golden sonra düştük. İkinci yarıda rahattık, kendini bilen bir grup vardı fakat gerisinden gol geldi. Rakip skoru muhafaza ismine savunmada duruyordu lakin her çıktığında geldi. Önde tesirli oyuncularımız var, bizim daha tesirli olmamız gerekiyordu. Bugün biraz daha düzgün oynasaydık, puanla ayrılabilirdik. Oyuncularımızın sakatlıkları var. Ferdi olarak da dert var. Tayfur ve Rosier’in daha evvelki fizikî durumuyla bugünkü bir değil. Daha sonra atak yapacaktık, düşen oyuncuların yerine atılım yapamadık. Bütün bunlara baktığımızda asıl sorunun savunmada olduğunu düşünüyorum. Oyunu rahatlatan savunmadır. Geçen maçta ve bu maçta bunları gördük. Kademede durmayıp yakın markaja geçemezsen rakip de bunu kıymetlendirir.”

‘TRANSFER DEVRİ GELDİĞİNDE ELDEKİLER AHENK SAĞLAMIYORSA BAKACAĞIZ’

Devre ortasında transfer yapıp yapmayacaklarına yönelik bir soruya Güneş, “Welinton, Montero, Saiss, Emrecan var elimizde. Durumlarına bakacağız. Eldeki oyuncuları kıymetlendirerek taşıyacağız, transfer periyodu geldiğinde ise eldekiler ahenk sağlayamıyorsa, ona nazaran bakacağız. Oyuncu kalitesine inanıyoruz lakin oyunda düşüklük olduğunu söylüyoruz. Ekip kaybettiğinde düşüş oluyor. Bu maçı alsaydık tahminen oyuncuların inançları artacaktı. Kazanmak öbür, kaybetmek diğer duygudur” karşılığını verdi.

‘ATİBA İDMANDA DAHA DÜZGÜNDÜ, REDMOND FARK OLUŞTURAMADI’

Oyundaki yanılgılara değinen Güneş şöyle devam etti:

“Fiziksel manada külfetler var, top kayıplarında ıstırap var. İkili uğraşta toplar kazandık lakin değerli noktalarda. Alanımıza gelen oyuncuları kimse karşılamıyor. Bunlar da durum oluşturdu. Bunların hepsi yanılgı. Atiba idmanda daha uygundu. Orta alanda yorulan oyuncunun yerine girebilirdi. Dele Alli girebilirdi lakin kullanamadık. Cenk yoruldu, Gedson yoruldu, ikisi de çabalıydı lakin beklere oyuncu değiştirme hakkı kullanınca durum değişti. Biz ne olursa olsun savunmada kalmamalıyız. Savunmada kalan oyuncu gitmiyor. Yorgun olabilir, lakin geride kaldığında da başarılı olman gerekir, o da yok. Istıraplar burada. Fizikî düşüş vardı ve atağa tesir edebilecek Dele Alli vardı. O da fizikî olarak tam hazır değil. Cenk çok zorladı kendisini. Muleka girdikten sonra duruma girdi. Redmond oyuna girince geçen maça nazaran fark oluşturamadı.”

‘SAVUNMADA ZAAFLARIMIZ DAHA FAZLA’

Fiziksel düşüşün yanılgılara sebep olduğunu kaydeden Güneş, “Josef âlâ niyet ve uğraşıyla bunu taşımaya çalıştı. Rosier bunu yapamadı. Hem oyunda âlâ değildi hem de değişiklik yapınca bedeli ağır oluyor. Şu anda eldeki oyuncularla oynayacağız, transfere daha var. Şu anda en büyük sorun, sağ ve sol stoperlerde. Orada bir atılım yapmamız lazım. Orta saha ve hamleden daha kıymetli noktalar var. Ekip oturacak, oyuncu randımanını alırsak sorun yok, alamazsak değiştireceğiz. Savunmada zaaflarımız daha fazla” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir