Seçim yaklaşırken AKP’den Roman hamlesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programında konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Birileri yalnızca oy istemek için kapınızı çalar lakin bizim sizinle geçmişten gelen yol arkadaşlığımız. var. Cumhuriyetimizin 100. yılında bir kere daha sizlerin yol arkadaşlığına, gönül dostluğuna talibim. Biz yüzyılın romanını birlikte yazalım onlar da bakıp, okuyup anlasınlar diyoruz. Bir kere daha yol arkadaşlığınıza talibim. Bu Haliç kokudan geçilmezdi. Burayı elhamdülillah biz temizledik. Haliç’ten Alibeyköy’deki taş ocaklarına bütün pisliği naklettik. Lakin bizden sonra gelenler maalesef tıpkı paklığı devam ettirmedikleri üzere buraya ne yazık ki pislik akıttılar.

Bu topraklar binlerce yıldır farklı kültüre ve medeniyetlere konut sahipliği yapmıştır. Fakat daima rahmetin sembolü olarak kalmıştır. Bin yıldır bu topraklarda üzerindeki her şeyi ortak zenginliğimizin tezahürleri görerek beraberce yaşadık. Geçmişte bu ülkenin her insanı üzere Roman kardeşlerimiz de kimi ıstıraplar yaşadı. Kimi vakit hak ve özgürlükten kimi vakit maddi imkanlardan adaletsizlikten kaynaklanan meseleleri gidermek hamdolsun bize nasip oldu. Mevzuatımızdan tüm ayrımcı sözleri kaldırdık. Utanç verici ithamlarla dolu bir devranı geride bıraktık. Nefret ve ayrımcılığa uğrayan herkese hak arama yolunu açtık.

Müjdesini verdi: Roman Uyum Merkezi

Hükümetlerimiz periyodunda yaptığımız toplantı ve düzenleme ile Roman kardeşlerimizin sıkıntılarına tahlil yolu aranmasına temin ettik. Roman kardeşlerimizin ağır olarak yaşadığı kentlerde eğitim, sıhhat, istihdam, toplumsal yardımlarda her alanda destekleyici sistemler kurduk. AK Parti Romanlarımızın da gönlündeki en büyük partisi olmuştur. Her düzeydeki teşkilat mensupları, milletvekilleri, belediye meclis üyelerimizle 21 yıldır sizlerle omuz omuza çalışıyoruz. İzmir Milletvekilimiz Cemal Beyefendi, Ankara’daki TBMM’de sizlerin sesini duyuruyor. Sizlere bugün öteki müjdelerim de var.

İçişleri Bakanlığımız bünyesinde bir Roman Uyum Merkezi kuruyoruz. Bu kapsamda Roman vatandaşlarımızın ağır olarak yaşadığı 25 vilayetimizde sizlerden bir koordinatör misyon yapacak. Şu ana kadar 11 valiliğimizde bu koordinatörler vazifeye başladı. Öbür vilayetlerimizdeki görevlendirmeleri de hızla tamamlıyoruz. Ülkemizde kıymetli Roman sanatkarlarımız bulunuyor. Mesela Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızda vazife yapan Roman sanatkarımız mevcuttur. Birçok Roman sanatkarlarımızın muvaffakiyetlerini keyifle, gururla takip ediyoruz. Salgın periyodunda müzik susmasın diyerek 40 bine yakın müzisyenimize yakın verdiğimizi 280 milyon lira takviyeden en çok Roman müzisyenlerimiz yararlandı.

Şimdi de bir müze kuruyoruz. Kültür yolu festivallerimizde Roman müzik kümelerine özel yer veriyoruz. Kalkınma ajanslarımız aracılığıyla Roman kardeşlerimize yönelik toplumsal gelişmeyi destekleme programı hazırlıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen Roman kardeşlerimize KOSGEB vasıtasıyla eğitim ve finans imkanı sağlıyoruz. İŞKUR’un mesleksel eğitim, girişimcilik kurslarıyla toplum faydasına çalışma programında Romanlarımızın en yüksek seviyede faydalanabilmesini temin ediyoruz. Roman bayanlarımızın üretim ve pazarlama emelli kooperatiflere hibe dayanağı veriyoruz.

Dünyaca ünlü klarnet sanatkarı Mustafa Kandıralı‘nın ismini yaşatacak, sizlerin ortasından yeni kıymetlerinizin yetişmesini temin edecek hoş sanatlar lisesini açıyoruz. Romanlarımızın kurduğu spor kulüplerini destekliyor, altyapıyı genişletiyoruz. Ağır olarak yaşadığınız yerlerde eğitimden sıhhate, istihdamdan kamu hizmetlerinden yararlanmaya her alanda projeler yürütüyoruz. Aile toplumsal dayanak programlarımızdan en çok yararlananların başında Roman vatandaşlarımız geliyor. Sivil toplum kuruluşlarımızla işbirliği halinde hayata geçirdiğimiz bu projenin kapsamı ve aktifliğini 49 vilayetimizde faaliyette olan toplumsal dayanışma merkezlerimizle arttırıyoruz.

Sizlere yönelik özel bir toplumsal konut kampanyası başlatıyoruz. İstanbul, Yalova, Edirne ve Bursa’da 5 bin 133 konutu, park, bahçe ve spor alanlarıyla sizlere teslim etmiştik. Hala İzmir, Kocaeli, Çanakkale ve Keşan’da sizlere yönelik çeşitli safhalarda konut projeleri bulunuyor. Gayemiz her Romana bir yuva… Sizlere uygun ödeme imkanlarıyla her kardeşimizi çağdaş, huzurlu bir meskene kavuşturmak istiyoruz. 12 vilayetimizde bu projeyi başlatmak için hazırlık yapıyoruz. Hala oturduğu meskenini onarmak isteyenlerin de yanındayız. Bugüne kadar 6 bin 700 Roman kardeşimizin hanesini onararak yahut yeni baştan yaparak kendilerine teslim ettik.

Yaşadığımız mahalleri güzelleştirmek için diğer projelerimiz de var. İzmir’deki İki Çeşmelik’te meskenlerin cephe genişletme ve güzelleştirme çalışmaları devam ediyor. Evvelki sene 8 Nisan tarihini ne yaptık? Romanlar Günü olarak ilan ettik ve ülke genelinde kutlama programları düzenlemesini sağlamıştık. Bugün de Roman vatandaşlarımıza yönelik 2020-2030 stratejik evrakının birinci evre genelgesini imzaladım. Türkiye Yüzyılı’na yürürken tüm bu hazırlıkları ve daha fazlasını sizlerin hizmetine sunacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir