Rusya’dan korkutan 2023 mesajı: Asker sayısı 1,5 milyona çıkarılıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya Savunma Bakanlığı üst seviye yetkilileriyle 2022 yılının faaliyetlerine ait genişletilmiş toplantıya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile katıldı.

Rus hükûmetinin Rus ordusuna dayanak konusunda rastgele bir sonlandırma yapmadığını işaret eden Putin, “İlk yardım ekipmanları, besin, üniformalar, ayakkabılar, başlıklar, kurşun geçirmez yelekler, her şeyin çağdaş ve yüksek kalite olması gerekiyor. Bütçe konusunda hiçbir kısıtlama yok. Hükûmet ordunun istediği her şeyi veriyor.” diye konuştu.

Putin, orduya yönelik dayanak için Rus iktisadına ziyan verilmeyeceğini lisana getirerek “Savunma kabiliyetini artırmak ismine geçmişin kusurlarını tekrarlamayacağız. Ülkeyi ve ekonomiyi askerileştirmeyeceğiz. Bugün ulaşılan gelişmişlik seviyemiz ve iktisadın yapısı bunu gerektirmiyor. Her şeye sahibiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“İHA’LARIN GELİŞTİRİLMESİ ACİL GÖREV”

Bakanlığın tenkitlere açık olması gerektiğini vurgulayan Putin, “Rusya Savunma Bakanlığından tenkitleri dikkate almak ve vaktinde hakikat bir biçimde cevap vermek de dahil olmak üzere tüm sivil teşebbüslere hassas olmasını istiyorum.” biçiminde konuştu.

Putin, insanların vakit zaman duygusal yansılar verdiklerini de belirterek “Ancak var olan problemleri örtbas etmeyen, tahlile katkıda bulunmaya çalışanların da kesinlikle duyulması gerekmektedir.” tabirini kullandı.

İnsansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesine özel ehemmiyet verilmesi gerektiğinin altını çizen Putin, “İHA’ların geliştirilmesi ve bunların kullanımını güzelleştirmeye yönelik adımlar acil bir misyondur. Özel askeri operasyondaki deneyimler, İHA kullanımının neredeyse her yerde yaygınlaştığını ve bu türlü bir mühimmatın gerekliliğini göstermiştir.” dedi.

Putin, “Şeytan-2” olarak da isimlendirilen Sarmat kıtalararası balistik füzenin yakın bir vakitte Rus ordusunun envanterine gireceğini kelamlarına ekledi.

“RUSYA’NIN ‘NÜKLEER ÜÇLEMESİ’ YÜKSEK SEVİYEDE”

Şoygu da “Sarmat” kıtalararası balistik füzenin daha evvel “başarılı şekilde” denendiğini ve bu füzelerin konuşlandırılması sürecinin başladığını söyledi.

Rusya’nın Hava Stratejik Nükleer Kuvvetlerine “Tu-160M” ve “Tu-95M” tipi savaş uçaklarının dahil edildiğini aktaran Şoygu, “Tsirkon” hipersonik füzesinin seri sevkiyatına başlandığı bilgisini paylaştı.

Rusya’nın “nükleer üçlemesinin” (stratejik bombardıman uçakları, zemine kurulu füzeler ve balistik füze denizaltıları) stratejik caydırıcılığının yüksek düzeyde olduğunu lisana getiren Şoygu, Stratejik Nükleer Kuvvetlerin hazırlık düzeyinin yüzde 91,3’e çıkarıldığını söyledi.

“ÖZEL ASKERİ OPERASYONLARA DEVAM EDECEĞİZ”

Şoygu, ülkesinin güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“NATO’nun, Rus sonlarının yakınlarında askeri potansiyelini güçlendirme, Finlandiya ve İsveç ile genişleme istikametindeki teşebbüsleri göz önünde bulundurularak Rusya’nın kuzeybatısında bir askeri birliğin oluşturulmasını kapsayan tedbirlerin alınması gerekiyor.”

Rus vatandaşlarının askerliğe alınma yaşını 30’a çıkarmayı planladıklarını lisana getiren Şoygu, “Moskova” ve “Leningrad” askeri bölgelerinin oluşturulacağını söyledi.

Rusya Hava İndirme Kuvvetlerinde 2 tümenin kurulacağını aktaran Şoygu, “Rusya Federasyonu’nun güvenliğinin sağlanması ile ilgili sıkıntıları çözmek için ordudaki asker sayısının 1,5 milyona çıkarılması gerekiyor.” biçiminde konuştu.

Şoygu, “2023 yılı için öncelikli maksadımız, özel askeri operasyonun devam ettirilmesi ve Rus güçlerinin Dağlık Karabağ ve Suriye’de barış ve istikrarı sağlamasıdır.” sözünü kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir