Piyasalar Fed’in faiz kararını bekliyor

ABD’de dün açıklanan makroekonomik bilgilerin güçlü iş gücü piyasasına işaret etmesiyle artan, “ABD Merkez Bankası’nın (Fed) siyasetlerinde daha geç yumuşamaya gidebileceği olasılığı” fiyatlamaları zorlaştırıyor. Dün, ABD’de JOLTS açık iş sayısı, eylülde 10 milyon 717 bine çıkarak piyasa beklentilerinin tersine artış gösterdi.

Fer’in bugün saat 21.00’de gerçekleştirilecek toplantıda 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, Fed Lideri Jerome Powell‘ın kelamla yönlendirmeleri gelecek devir açısından büyük kıymet arz ediyor.

Dün ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisi ortasındaki fark eksi 20 baz puana kadar inmesinin akabinde eksi 6 baz puan düzeyinde dengelendi. Fed’in çalışmalarında bu durum ülke iktisadının resesyona girebileceğini gösterirken, iki varlık ortasındaki farkın genişlemesi resesyon riskini güçlendiriyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralıkta atacağı para siyaseti adımlarına ait belirsizlik sürerken, bankanın yüzde 49 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Dün, Çin’in “sıfır COVID-19” siyasetini terk edeceğine yönelik haber akışıyla yüzde 3 yükselen bakırın libresi, yeni günde de yüzde 0,1 artışla 3,5 dolardan süreç görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı Çin’deki haber akışının yanı sıra, ABD’de petrol rezervlerinin düşmesiyle dün yüzde 1 yükselmesinin akabinde şu dakikalarda yüzde 1 artışla 95,2 dolar düzeyinde bulunuyor.

Dün bu gelişmelerle New York borsasında satış yüklü bir seyir izlenirken, S&P 500 endeksi yüzde 0,41, Nasdaq endeksi yüzde 0,89 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,24 bedel kaybetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa tarafında, dün alış yüklü bir seyir izlenirken, bugün Fed’in ve yarın da İngiltere Merkez Bankası’nın para siyaseti kararları öncesi yatırımcıların temkinli hareket ettiği görülüyor.

Öte yandan, Avrupa Merkez Lideri (ECB) Lideri Christine Lagarde dün yaptığı açıklamada, ECB’nin, arka arda üçüncü faiz artırımının akabinde Avro Bölgesi’nde resesyon mümkünlüğünün yükselmiş olsa bile enflasyonla gayret etmek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceklerini belirtti.

Enflasyon bu kadar yüksek düzeylerde ne kadar uzun mühlet kalırsa iktisada yayılma riskinin de o kadar büyük olacağını belirten Lagarde, “Bizim (ECB) vazifemiz, fiyat istikrarıdır ve elimizdeki tüm araçları kullanarak bunu sağlamalıyız. Enflasyonu yüzde 2 amacımıza geri getirmek için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız” tabirini kullandı.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,29, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,64 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,98 paha kazandı. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne yükselişle başladı. Asya borsalarında, Fed’in faiz kararı öncesi karışık bir seyir izleniyor.

Çin’in Mart 2023’te “sıfır COVID-19” siyasetini kaldırabileceğine yönelik haber akışı ise Çin borsalarında alış yüklü seyri destekliyor.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1 kıymet kaybederken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,3, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1 yükseldi.

Yurt içinde, dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,90 artışla 4.054,67 puandan tamamlayarak kapanış rekorunu kırdı.

Dolar/TL dün yüzde 0,2 azalışla 18,5843’ten kapanmasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,61’den süreç görüyor.

Analistler, bugün Fed’in faiz kararının yatırımcıların odağında yer aldığını belirterek, data gündeminde ise Almanya ve euro bölgesinde imalat sanayii satınalma yöneticileri endeksi (PMI) ile ABD’de ADP özel bölüm istihdamının öne çıktığını kaydetti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.100 düzeyinin direnç pozisyonunda olduğunu tabir eden analistler, muhtemel düşüşlerde 3.940 puanın dayanak pozisyonuna gelebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir