OECD Türkiye’yi örnek gösterdi: Artık bu modellere doğru gidin

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç, “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan rapora nazaran, e-Devlet’in uygulamaları bütün ülkelere örnek olarak gösterildi. OECD ülkelere, artık bu modellere gerçek gidin diyor.” dedi.

ARANAN ELEMAN OLACAKLAR

Dünya çapında 3 milyon siber güvenlik uzmanına muhtaçlık olduğunu belirten Koç, “Milli Eğitim Bakanlığı ile bir proje gerçekleştirdik, Teknopark İstanbul’da siber güvenlik meslek lisesi açtık. Meslek lisesinden sonra bir üst kademe olan, Türkiye’de birinci kez siber güvenlik meslek yüksekokulu açıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ‘bu arkadaşlar orta eleman değil aranan eleman olacaklar’.” diye konuştu.

Dr. Ali Taha Koç, Türk beşerinin günlük 7 saat 57 dakikasını internette geçirdiğini ve çok fazla ölçüde data ürettiğine dikkati çekerek, “Üstünlük, toplumsal medyayı kullanmakta değil onu üretebilmekte. Bu dönüşümü sağlamamız gerekiyor. Türkiye’de çok hoş dijital oyunlar oynayan arkadaşlar vardı. Şu anda dijital oyun dalını domine ettik ve Türkiye’de birçok oyun atölyesi var. Birçok şirketimiz kıymetlendi ve dijital oyun pazarında üretmeye başladık. Bu noktada, kullanıcıdan üreticiye gerçek bir geçiş var. Bütün dijital teknolojilerde üretime yönelmemiz gerekiyor.” formunda konuştu.

60 MİLYON KİŞİNİN KULLANABİLECEĞİ BİR ALT YAPIMIZ VAR

e-Devlet uygulamasına dair bilgiler paylaşan Koç, OECD tarafından hazırlanan rapora nazaran, e-Devlet’in uygulamalarının bütün ülkelere örnek olarak gösterildiğini söyledi.

Koç, “OECD ülkelere, artık bu modellere yanlışsız gidin diyor. Biz sahiden muhakkak bir düzey atladık. Konut müracaatlarında 4,5 milyon başvuruyu bir hafta içinde alabildik. Bu türlü bir altyapıya sahibiz. İstediğimiz an 60 milyon kişinin kullanabileceği bir altyapımız var.” dedi.

e-Devlet’in Super-App’lerin (süper uygulama) Super-App’i olduğuna dikkati çeken Koç, platformun 6 bin 800 hizmetin bir yerde toplandığı bir alan olduğunu söyledi.

Koç, e-Devletin adeta ön kapı olduğuna dikkati çekerek, “e-Devlet’te bir hizmetin en az 3 entegrasyonu oluyor. Mesela KYK müracaatlarında 20 tane entegrasyonumuz var. KYK’ya başvurduğunuz vakit tapunuzdan tutun da otomobilinize kadar her şeyin bilinmesi gerekiyor ki aşikâr bir puan düzeyiniz oluşsun. Ona nazaran kredi ve yurtların çıkıp çıkmayacağı muhakkak oluyor. Şayet biz 6 bin 800 hizmeti kurmuş olmasaydık bu entegrasyonları yapamazdık.” değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYADA BİRİNCİLERDEN BİRİYİZ

Yeşil e-Devlet olma yolunda attıkları adımlara değinen Koç, kullanıcıların e-Devlet’i her kullandıklarında etrafa daha az ziyan verdiğini hissetmesi gerektiğinin altını çizdi.

Koç, “Hem kağıt hem bürokrasi hem gidip gelmede trafiğe girerek oluşturacağınız karbon emisyonlarından tasarruf ediyorsunuz. Vatandaşlarımız e-Devlet’i kullandıkça etrafa daha hassas oluyorlar. 2023’teki projemizle vatandaşlarımız e-Devlet kullandıkça ne kadar daha az karbon emisyonu harcadığının farkına varacak. Bu manada da dünyada yeşil e-Devlet olma yolunda da birincilerden biriyiz.” diye konuştu.

Üretilen bilgileri pahaya dönüştürmenin kıymetine değinen Koç, bu hususta yapay zekanın çok kıymetli olduğundan bahsetti.

Koç, yapay zeka istihdamında 2025 yılına kadar 50 bin istihdam gayesi koyduklarına değinerek, “2030 yılına gelindiği vakit yapılan araştırmalara nazaran, 15,7 trilyon dolarlık bir yapay zeka ekosistemi olacak. Şu anda kullandığımız bütün aletlerin içinde kesinlikle bir yapay zeka modülü olacak. Gayemize nazaran gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 5’i yapay zeka tarafından karşılanacak.” yorumunu yaptı.

YAPAY ZEKA 5-10 SANİYE ORTASINDA TEŞHİS KOYUYOR 

Şu anda Türkiye’de 275’e yakın yapay zeka teşebbüsü olduğunun altını çizen Koç, e-ticaret ve oyun bölümünde olduğu üzere yapay zekada da “unicorn” olma mümkünlüğü bulunan çok fazla firma olduğunu söyledi.

Hayata geçirdikleri Türk Beyin Projesi’nden bahseden Koç, çekilmiş beyin MR’larını anonimleştirerek yapay zekaya data olarak sunduklarını ve yapay zekayı eğittiklerini belirtti.

Koç, bu proje ile sanal bir radyolog oluşturduklarına dikkati çekerek, “Bu sistemi Gazi Üniversitesi’nde canlı çalışan MR sistemine entegre ettik. Şu anda Gazi, Başşehir ve Bursa Uludağ Üniversitelerinde beyin MR’ı çektirdiğiniz vakit sistem, radyolog daha görmeden 5 saniye ile 10 saniye ortasında beyninizde bir sorun var mı yok mu söyleyebiliyor. Sabit bir bilgiden bir karar dayanak sistemi oluşturduk.” formunda konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir