Moskova’dan açıklama: Ankara’daki CIA-Rus istihbaratı görüşmesinde ne konuşuldu?

T24 Dış Haberler

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Yöneticisi William Burns ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in istihbarat şefi Sergey Narişkin‘in bu hafta Ankara’da yapılan görüşmede ‘hassas’ soruları yanıtladıklarını söz etti. 

Rus televizyonu RTVI’ye konuşan Ryabkov, ”Temas ABD’nin talebiyle gerçekleştirildi. Konuşulan sorular, hassas hususlar üzerineydi” dedi. 

Ryabkov, ”Diyalog devam ediyor ancak sistematik formda değil. Lakin biz burada şapkamız elimizde beklemiyoruz. ABD’nin de bizim kadar diyaloga gereksinimi var” sözlerini kullandı. 

Ryabkov, ABD ile Rusya Federasyonu ortasında, Yeni Stratejik Akın Silahlarının Daha Fazla Azaltılması ve Sonlandırılması için Tedbirler (New START) için müşavere komitesi 29 Kasım-6 Aralık ortasında Mısır’ın Kahire kentinde bir ortaya geldiğinde daha fazla temas olacağını tabir etti.

ABD tarafından yapılan açıklamalarda Ankara’da gerçekleştirilen Burns’ün görüşmede nükleer silah kullanımının sonuçları konusunda ihtarda bulunduğu ve Rusya’da tutuklu bulunan ABD vatandaşlarının durumunu gündeme getirdiği belirtildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir