Moskova’da gelenekli Türk tezhip sanatı tanıtıldı

Rusya’nın başşehri Moskova’da Türk Tezhip Sanatı ve İncelikleri” başlıklı bir söyleşi ve atölye çalışması düzenlendi.

Programa Moskova Yunus Emre Enstitüsü’nde (YEE) düzenlenen aktifliğe, Moskova YEE Koordinatörü Mehmet Ülker’in yanı sıra Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ömer Faruk Savuran, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Bayan Aile ve Gençlik Merkezi Müdürü Fatma Haral Efe, TDV Bayan Aile ve Gençlik Merkezi Sanat Çalışmaları Sorumlusu Semra Cet ve çok sayıda davetli katıldı.

Moskova YEE Koordinatörü Ülker, burada yaptığı açıklamada, aktifliğin değerine işaret ederek, “Bu aktifliğin, Türk ve Rus halklarının, birbirinin insani ve kültürel pahalarını daha yakından tanımalarına, ortalarındaki klasik bağlarının korunmasına, zenginleşmesine ve çeşitlenmesine ve bu bahiste bilgi seviyesinin artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

Ülker, Rus vatandaşlarının beğeni, beklenti ve alışkanlıkları doğrultusunda etkinlikler düzenlemeye uğraş ettiklerini lisana getirdi.

TDV Bayan Aile ve Gençlik Merkezi Müdürü Fatma Haral Efe ise burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Sanata gönül veren herkes, farklı bir açıdan dünyaya bakıyor ve dünyayı okuyabiliyor. Türk sanatına merak saranların sayısının artmasını diliyoruz.” tabirlerini kullandı.

TDV Bayan Aile ve Gençlik Merkezi Sanat Çalışmaları Sorumlusu Semra Cet da aktifliğe katılanlara gelenekli Türk tezhip sanatının tarihi, manası ve incelikleri konusunda bilgi verdi.

Tezhip sanatı atölye çalışmalarıyla devam eden aktiflikte, Türk mutfağından lezzetler ikram edildi.

“Sanat, ülkeler ve halklar ortasındaki bir köprüdür”

Semra Cet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus vatandaşlarına kelam konusu sanatı tanıtmak memnunluk duyduğunu söyledi.

Atölye çalışmalarına katılanların tezhip sanatıyla ilgili olduğunu anlatan Cet, “Herkes heyecanlıydı. Ben de çok heyecanlandım. Adeta sanatla bütünleştik.” dedi.

Ata, sanatın iki halkı birbiriyle birleştirdiğini belirterek, “Sanat, ülkeler ve halklar ortasındaki bir köprüdür. Sanat, Rus ve Türk halklarını birbirine yakınlaştırır.” sözlerini kullandı.

“Her geçen gün Türk kültürüne sevgim artıyor”

Etkinliğe katılanlardan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesine bağlı Türkoloji Kısmında yüksek lisans yapan Mariya Lavrova, Türk kültürünü derinden tanımaya çalıştığını belirtti.

Türk kültürünün “geniş” ve “zengin” olduğunu belirten Lavrova, “Türk kültürünün tamamını tanımak için ömrünüz yetmeyebilir. Her seferinde Türkiye ile ilgili yeni şeyler keşfediyorum. Bu çeşit etkinlikler, faydalı ve ilham veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrova, aktiflikle ilgili toplumsal medyada paylaşımlar yaparak tezhip sanatını arkadaşlarına tanıtacağını söyledi.

Rus vatandaşı Darina Sarımamedova da Türk İslam sanatlarına ilgi duyduğunu lisana getirerek, “Türk kültürünü çocukluğumdan beri tanıyorum ve her geçen gün bu kültüre sevgim artıyor.” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir