Mobil muhtarı kapı kapı geziyor

Bayraklı ilçesinde, engebeli alanda şurası, 2 bin 786 nüfuslu Doğançay Mahallesi’nin, evli ve 2 çocuk, 1 torun sahibi muhtarı İstek Nisan, muhtarlık ofisine ulaşmakta zahmet çekenleri düşünüp ‘mobil’ hizmet vermeye başladı. 3 yıldır muhtarlık yapan Nisan, muhtarlığa gelemeyen hasta ve yaşlılar için başlattığı ‘gezici muhtarlık’ çalışmasını, mahallenin geneline yaydı. Nisan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Süt Kuzusu Projesi’ kapsamında verilen çocukların sütlerini ve muhtarlığa bırakılan tebligat ve evrakları da sahiplerine elden teslim ediyor.

‘BABAMA KELAM VERMİŞTİM’

Mahallesini çok sevdiğini anlatan Dilek Nisan, “Rahmetli babamı 2016 yılında kaybettim. Ölmeden evvel benden muhtarlığa aday olmamı istemişti. Kendisi 3 defa olmuş, kazanamamış. Ona bir kelam vermiştim. Daha evvel belediyede çalışıyordum. Aday oldum ve seçildim. Mahallemin çok eksikleri vardı. Neler yapabileceğimi düşündüm. Vatandaşlarla kurulan bağlantı çok kıymetli. Seçileli 3 yıl oldu. Çalışmayı ve insanlara dokunmayı çok seviyorum” dedi.

GENÇLER ‘MOBİL MUHTAR’ İSMİNİ TAKTI

Bayraklı’nın kırsal Doğançay Mahallesi’nin, engebeli alanda olduğundan muhtarlığa ulaşımının güç olduğunu lisana getiren Nisan, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in armağan ettiği elektrikli motosikletiyle yaz kış demeden kapı kapı geziyor. Motosikletini meskeninde şarj edip, ofisinden paketleri alıp yola çıkan Nisan, şöyle konuştu:

“Vatandaşların bana gelmesi çok güç. Muhtarlığın yeri uzak. Ne yapabilirim diye düşündüm ve aracımı muhtarlık vazifem için kullanmaya başladım. Evvel çocuklar aklıma geldi. Süt Kuzusu Projesi için meskene gelen belediye çalışanı meskende kimseyi bulamayınca dönüyordu. ‘Çocuklar sütsüz kalmasın’ dedim. Artık sütler listelenip bana teslim ediliyor. Her ay muhtarlığa gelen sütleri meskenlere dağıtıyorum. PTT’nin getirdiği evraklar, 7 gün itiraz mühleti olduğu için bir an evvel sahibine ulaşmalı. Bunları konutlara teslim ediyorum. Yatalak hastalarımız var. İlaçları yazdırmak gerekiyor. Aile doktoruna yazdırıyorum. Gebe vatandaşı aracımın art koltuğuna alıyorum. Aile Sıhhati Merkezi mahallemizde yok. En yakına ben götürüp genel taramasını yaptırıyorum. Bu türlü çalışınca mahallemizin gençleri bana sürpriz yapıp araca ‘mobil muhtar’ yazmışlar. Böylelikle adım taşınabilir muhtar kaldı.”

‘MUHTARIMIZ ÇOK TİTİZ’

Mahallede oturan fabrikada emekçisi 2 çocuk babası Süleyman Can (44), “20 yıldır burada yaşıyoruz. Taşınabilir muhtar uygulamasından çok mutluyuz. Yaz kış bütün evraklarımız kapımıza geliyor. Bana bugün trafik cezası getirdi. Konutumuza kadar gelmesi güzel” dedi.

Adliyede çalışan eşi Zarife Can da “Muhtarımıza her an ulaşabiliyoruz. Kapımıza gelmesi çok hoş. Daha evvel bu türlü bir uygulama duymamıştım” diye konuştu.

Ev bayanı, 2 çocuk annesi Ebru Kalyoncu (28) ise gününün çocuklarla geçtiğini söyleyerek, “Muhtarımız arayıp meskende olup olmadığımı soruyor, sonra sütlerimizi getiriyor. Çocukları bırakıp çıkmak güç oluyor. Kursa ya da okula götürmem gerekiyor. İstek Hanım sağ olsun her vakit destekçimiz” dedi.

Bayraklı Belediyesi paklık işleri şantiye çalışanı Coşkun Şahin de “Muhtarımız çok titiz. Mahallenin külfetlerini ve talepleri şahsen bize iletiyor. Uyumlu bir biçimde sıkıntıları çözmek için çalışıyoruz” tabirini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir