Mercedes-Benz, Conecto hybrid’i Türkiye’de satışa sundu

Mercedes-Benz Türk Kent İçi Otobüs ve Kamu Satış Küme Müdürü Orhan Çavuş, ”Mercedes-Benz Conecto hybrid, klâsik dizel motorlu Conecto modelimize nazaran yüzde 6,5’e varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Yılda 80 bin km yol kateden bir Mercedes-Benz Conecto hybrid, gerçekleştirdiği yakıt tasarrufu sayesinde ortalama 5.2 ton CO2’in etrafa salınmasının önüne geçecek” diye konuştu.

Şehir içi otobüs bölümünün en değerli oyuncuları ortasında yer alan Mercedes-Benz Conecto’nun hibrit modeli Mercedes-Benz Conecto hybrid, Türkiye’de satışa sunuldu. Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen araç, Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Yöneticisi Osman Nuri Aksoy, Mercedes-Benz Türk Kent İçi Otobüs ve Kamu Satış Küme Müdürü Orhan Çavuş’un iştirakiyle Mercedes-Benz Türk Pazarlama Merkezi’nde düzenlenen aktiflikte tanıtıldı.

Mercedes-Benz Türk Kent İçi Otobüs ve Kamu Satış Küme Müdürü Orhan Çavuş, ”Emisyon kıymetleri konusunda değişen yasal gerekliliklerin içten yanmalı motorlarla karşılanması gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Şirket olarak hem yasal gereklilikler hem de karbon nötr gelecek vizyonumuz doğrultusunda yatırımlarımızı yüklü olarak elektrikli araçlara yönlendiriyoruz. Hoşdere Otobüs Fabrikamızda üretilecek olan Mercedes-Benz Conecto hybrid de bu çalışmalarımız sonucunda ortaya çıktı.

Aracımız, klâsik dizel motorlu Conecto modelimize nazaran yüzde 6,5’e varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Yılda 80.000 km yol kateden bir Mercedes-Benz Conecto hybrid, gerçekleştirdiği yakıt tasarrufu sayesinde ortalama 5.2 ton CO2’in etrafa salınmasının önüne geçecek. Mercedes-Benz Türk’ün geliştirilme kademesinden üretim etabına kadar değerli bir rol üstlendiği yeni aracımızın ülkemize, kesimimize ve şirketimize güzel olmasını diliyorum” diye konuştu.

AR-GE’sinde Türk mühendislerin imzası var

Çatı şirketi Daimler Truck dünyasında muvaffakiyetleri ile isminden kelam ettiren Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE takımı, Conecto hybrid’in AR-GE çalışmalarının proje idaresini üstlenerek değerli bir çalışmaya daha imza attı.

Ayrıca, aracın karoserinde, dış ve iç kaplamalarında yapılması gereken adaptasyonlar, bataryanın pozisyonlandırılması ve kablo tesisatlarının tasarlanması da tekrar birebir grubun çalışmaları ile hayata geçirildi.

Hibrit teknolojisiyle yüzde 6,5’e varan yakıt tasarrufu Euro 6 dizel motora sahip versiyonlara nazaran yüzde 6,5’e varan yakıt tasarrufu sağlayan Conecto hybrid, emisyon pahalarını değerli oranda düşürerek etrafa daha az karbon salınmasını sağlayacak.

Elektrikli motorun dizel motor ile daima birlikte çalıştığı ve ”kompakt hibrit” olarak isimlendirilen bir sisteme sahip olan araçta, elektrikli motor, dizel motor ile şanzıman ortasına entegre edildi.

Conecto hybrid’de, frenleme yahut gazsız sürüş esnasında ortaya çıkan güç, elektrikli motor tarafından elektrik gücüne dönüştürülerek tavanda pozisyonlandırılmış yüksek depolama kapasitesine sahip kapasitörlere aktarılarak depolanıyor.

Depolanan elektrik gücü, aracın kalkışı esnasında dizel motoru desteklemek için kullanılıyor ve dizel motora daha az yük binmesini sağlıyor. Batarya ömrünün araç kullanım ömrü ile birebir olacağının öngörüldüğü Conecto hybrid, Euro 6 dizel motora sahip Conecto model araçlardan farklı bir bakım masrafı gerektirmiyor.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir