Meral Akşener’den Açıklama: “Halkın Tercihini Uygulayalım Dediğim İçin Ben mi Masadan Kalkmış Oluyorum?”

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Altılı Masa’dan ayrılmasının akabinde Sözcü Gazetesi müellifi Aytunç Erkin’e açıklamalarda bulundu. Akşener ‘Önceden millete duyurduğumuz uzlaşma, istişare ve halkın tercihi prensiplerini uygulayalım dediğim için ben mi, partim mi masadan kalkmış oluyor?” açıklamasında bulundu. 

İşte Sözcü müellifi Aytunç Erkin’in Meral Akşener ile konuşmasından satır başları:

‘İYİ Parti başkanı Meral Akşener’i “masa dağıldıktan” sonra aradım ve “ Ne oldu” diye sordum. Düşündü ve anlatmaya başladı:

Bu ucube sistemden kurtulmak için seçimi kesinlikle kazanmalıyız. Buradan hareketle, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında kazanacak oldukları tüm kamuoyu araştırması bilgileri doğrultusunda ortada olan iki adaydan birini aday göstermek ve bu iki arkadaşımızdan hangisini tercih ediyorsa onun elini kaldırıp seçim startını vermek misyonu Sayın Kılıçdaroğlu’nundur.

Kendisinin gerekli sağduyuyu gösterip bu vazifesi yerine getirmesini sağlamak da benim üzere milletimizin her bir ferdinin vazifesidir.’

Akşener’in sesi düştü ve şu bilgileri verdi:

‘Toplantı günü Sayın Kılıçdaroğlu dahil olmak üzere hiç kimsenin adaylığı üzerinde bir kıymetlendirmemiz olmamıştı.

İlk kere o gün isimleri konuşacağımızı zati duyurmuştuk. Ben de daha evvelki unsurlar doğrultusunda önereceğim isimleri belirledim.

Bir de bu ve öbür konuşulacak isimler için anket üzere formüllerle halkın iradesinin yansıtılmasını teklif ettim.’

“Ancak ne yazık ki ne farklı isimler ne de metot konusunda hiç bir kıymetlendirme anlayışı ve imkan tanınmadı. Beş başkan Kemal Bey’in adaylığı üzerinde anlaşmıştı. Meğer bu da dahil olmak üzere belli bir prosedürle müzakere edilmeliydi.”

‘Kemal Bey’in adaylığını ilan edecek metni parti yetkili konseylerine sormadan imzalayamayacağımı söylediğimde de şunlar yaşandı: Kemal Bey ‘o vakit siz imzalamayın biz imzalarız ve duyururuz’ dedi.

Ben de ‘ne yani masadan kalkayım o zaman’ dedim. Kendisi ‘siz bilirsiniz’ dedi. Öteki arkadaşlar durumu sakinleştirdi. Ve sonuçta bana getirilen Kemal Bey’in adaylık kararını GİK’e götürdüm. Sonrasını biliyorsunuz.

Şimdi soruyorum evvelce millete duyurduğumuz uzlaşma, istişare ve halkın tercihi unsurlarını uygulayalım dediğim için ben mi, partim mi masadan kalkmış oluyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir