Market ile üretici arasında makas açıldı: Uçurum var

Marketteki eserler incelendiğinde 18 eserin fiyatının arttığı tespit edildi. Pekala hangi eserin fiyatı ne kadar arttı.

18 ESERDE FİYATLAR ARTTI BUNUN ÖNÜNE NASIL GEÇİLEBİLİR?

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu şu sözleri kullandı:

“Üreticiden çıkan fiyatla tüketiciye gelen fiyat ortasında uçurum var. Bunu söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Lideri açıkladı. Sivri biber, limon bunlar temel gereksinimlerimiz ve fiyatları sahiden çok oynak. Mayıs sonunda halciler federasyonundan bana fiyat listesi geldi. 2.80 üreticinin cebine giren 7.80 bize maliyet diyor. Bu türlü bir şey olabilir mi? Vergi diyor, elleçleme diyor, kasa diyor, ambalaj diyor, hal masrafı ya hal masrafı kurul yüzde 8 esasen üreticinin parasından alınıyor.

Halde bir borsa var. Halde üretici fiyat koymaz, bir fiyat oluşur o fiyatın içinden yüzde 8’i kendisi alır hal komitecisi. Biriler idemesin ki bunun firesi var, nakliyesi var, elbette bozulma olur lakin 8 kat mı olur. Aldınız 2.80’e satın 6 liraya kabul. Ben bunu fotoğrafladım. 3 lira zincir markete geliş fiyatı. Zincir marketin kendi toptancısı bu malı almış 17 liraya kendi mağazalarına satmış.

Kare kodlu hal kayıt künyesini tüketiciler fiyatsız olarak indirip cep telefonundan sorgulama imkanına sahip olabilirler. Hal kayıt künyesine niçin değindim. Tüketiciler artık bilinçlendi. Hal Kayıt Sistemi Ticaret Bakanlığı’nın uygulamasıdır fiyatsız olarak indirsinler. Karekodu yaklaştırdıklarında çabucak bütün detaylar görünür.

Yeni hal yasasının yanına bizim Tüketici Konfederasyonu olarak lisana getirdiğimiz dijital takip sistemi kurulursa çok yerinde olur. Sıhhat Bakanlığı’nın e-nabız uygulaması var. Doktora gidiyorsunuz kayda giriyor. Elma daha ekimden evvel yahut buğday, tahıl ne ise ne kadar üretilecek kim üretecek? Kayıtları 81 vilayette ve tüm ilçelerimizde Tarım Bakanlığı yetkililerine aktarılır orada bir üretim planı yapılır. Arz talep istikrarı makro seviyede dengelenir. Domates çok üretildi para etmiyor denmez. Salçanın fabrikadan geliş fiyatını gördüm 830 gram domates salçası KDV hariç 43 lira olmuş. Bunu tüketici kaça yiyecek? 50 liradan aşağı almamız mümkün değildir.

Meyve ve zerzevata dönersek dijital takip sistemi nedir? Bir kere dijital takip sistemi ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı dedi ki biz dijital takip sistemine gireceği dedi. İnanın sonraki gün marketlere gittim fiyatı düşmüştü. Rüzgarı bile yetiyor. Yararlı bir algı oldu. Yeni hal yasasının devreye girmesiyle birlikte büyükşehirlerde birden fazla hal kurulabilecek. Bir şahsa birden fazla da orada yer açtırmayacaklar. En değerlisi üçte birini üretici birliklerine fiyatsız tahsis edecekler.

FİYATLARIN DÜŞMESİ GEREKİRKEN NEDEN BU KADAR KIYMETLİ? 2 LİRALIK BİR ESER NE KADAR ARTMALI?

Elma, portakal, armut üzere meyveler kış meyveleridir. Sebzelerde de fiyatlar uçtu. Kış meyvesi diye siz 3 katına satacağınıza 6 katına 8 katına satarsanız tüketici reaksiyonunu ortaya koyar. Burada değerli olan üretici kazanmalı.

Mevsimdeki bir eserin 2-2.5 katını geçmemeli, siz 2 liraya domatesi tarladan aldıysanız 4.5-5 lira olmalıdır. Ortacılar çok para kazanmasın. Aracı lazım yararı var lakin ölçüyü kaçırmamak lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir