Litaratüre ilk kayıt olarak düştü! 41,5 milyon yıllık fosiller bulundu

Zile ilçesindeki bir toprakta, 7 ay evvel bulunan ağaç fosilleri inceleme için Zile Belediyesi’ne teslim edildi. Buradan da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği, Orman Botaniği Anabilim Kısmı Kısmı’na gönderilip, incelenen fosillerin 41,5 milyon yıl öncesine ilişkin olduğu tespit edildi. Fosillerin ayrıyeten tropikal iklim nesline ilişkin defnegiller familyasından olduğu da belirlendi. İnceleme sonrası tekrar ilçeye gönderilen fosiller, Zile Belediyesi Müze Müdürlüğü’nce müdafaa altına alınıp, sergilenmeye başlanacak.

‘LİTARATÜRE BİRİNCİ KAYIT OLARAK DÜŞTÜ’

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyoloji Kısmı Botanik Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Bedrettin Selvi, “Ülkemizde çeşitli vakitlerde ve yerlerde çeşitli bitki fosillerine rastlanmaktadır. Birinci bitki fosili Bolu Seben civarında rastlanmıştır. Yaklaşık 20 milyon yıl öncesine ilişkin bir fosildir. Bunun haricinde bilhassa bölgemizde Kızılcahamam, Erzurum, Trakya ve Tokat’ta bitki fosillerine rastlanmıştır. Türkiye’deki 41,5 milyon yıl öncesine ilişkin bu tıp bir fosille şu ana kadar rastlanmamıştı. 41,5 milyon yıl evvel rastlanan fosil defnegiller familyasından örnek. Artık defnenin ülkemizde tek bir yaşayan örneği var. O da şu anda kullandığımız Akdeniz defnesi (Laurus nobilis) diye bildiğimiz defne bitkisidir. Defnegillerin ömür ortamı, çok ağır olarak bilinen tropiklerdir. Tropik bitki nesline ilişkin bir bitkiye Zile’de rastlanması; 41,5 milyon yıl evvel Zile civarında bir tropikal iklimin varlığını göstermektedir. Türkiye’de tropikal iklim jenerasyonuna ilişkin bitki fosiline Tokat Zile’de rastlanılması, literatüre birinci kayıt olarak düşmüştür. Bu açıdan da çok önemlidir” dedi.

Zile Belediyesi Kültür Müdürü Necmettin Eryılmaz ise “İstanbul Üniversite’sinden bir küme hocalarımız buraya geldiler. Enteresan bir dataya ulaştılar. Türkiye’nin en yaşlı fosil ağaçlarının Zile’de olduğu tespit edildi. Bu ağaç fosillerinin 41,5 milyon yıl olduğu belirlendi. Biz de bunları aldık, müzemize getirdik. Burada sergileyeceğiz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir