Kuzey Kore, 3 kısa menzilli balistik füze fırlattı

Kuzey Kore idaresi, Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımları ve milletlerarası kamuoyunun reaksiyonlarına karşın füze denemelerine devam ediyor.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin Doğu Denizi’ne gerçek 3 kısa menzilli balistik füze ateşlediği bildirildi. Füzelerin mahallî saatle 08.00 civarında başşehir Pyongyang’ın güneyindeki Kuzey Hwanghae bölgesinden fırlatıldığı aktarıldı.

Açıklamada, “Kuzey Kore’nin balistik füzeleri fırlatması, Kore Yarımadası’nın yanı sıra milletlerarası toplumdaki barış ve istikrarı baltalayan ağır bir provokasyondur” tabirleri kullanıldı. Bu durumun Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu kararının “açık bir ihlali” olduğu belirtildi. Kuzey Kore’nin füze denemesinin kınandığı açıklamada, denemelerin derhal durdurulması daveti yapıldı.

Japonya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise fırlatılan 3 füzenin yaklaşık 100 kilometre irtifada seyrettiği, yaklaşık 350 kilometre aralık kat ettiği belirtildi. ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri de Kuzey Kore’nin füze denemesinin bölgedeki ABD çalışanı ile Japonya ve Güney Kore için tehdit oluşturmadığını aktardı.

En son 23 Aralık’ta füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore’nin bu yıl farklı menzillerde 70 füze ateşlediği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir