Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi Türk çiçekçilere yaradı: Kargo uçaklarıyla gönderiyorlar

İngiltere’de Kraliçe II. Elizabeth’in geçen hafta ölmesinden sonra bölgede hareketlilik sürüyor… İngiliz haber ajansı Reuters, ağır çiçek siparişlerine karşı Türk çiçek üreticilerinin vakitle yarıştığını ve siparişlere yetişemediğini yazdı.

Kraliçe II. Elizabeth’in 96 yaşında İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde yaşama gözlerini yumması sonrasında çiçek üreticileri ve şirketler hummalı bir yarışa başladı… Kraliçe’nin vefatından sonra çiçek ve buket göndermek isteyenlerin talebiyle birlikte Türk çiçekçiler harekete geçti.

Fakat Kraliçe’nin cenazesi öncesinde Türk çiçekçilerin ağır sipariş aldığını aktaran Reuters haber ajansı, “Türk çiçekçiler, kamyonla nakliyat yapmak yerine daha süratli ve çok daha yüksek sayıda çiçek göndermek için kargo uçaklarını kullanmaya başladı” yorumunu yaptı.

Kraliçe’nin vefatıyla birlikte tonlarca çiçeğin Türkiye’den İngiltere’ye gönderildiği açıklandı.

Reuters’a konuşan Antalya Ticaret Odası’ndan Selçuk Çelebi isimli esnaf, “Kraliçe öldükten sonra çiçek satışları yüzde 90 oranında arttı. Antalya’da dönem sonu. Münasebetiyle Isparta’da üretimin azaldığı bir noktadayız” dedi.

Talep sebebiyle İngiltere’ye uçaklarla çiçek göndermek zorunda kaldıklarını söyleyen Çelebi’nin kelamlarını aktaran Reuters, son periyotta yaklaşık 13 tonluk çiçeğin gönderildiğini duyurdu.

5 Eylül ile 12 Eylül ortasındaki süreçte ise Türkiye ile İngiltere ortasındaki çiçek ticaretinin geçen yılın birebir periyoduna oranla yüzde 40 arttığı da kaydedildi.

Kraliçe’nin vefatı sonrasında Birleşik Krallık’taki birçok Kraliyet ailesine ilişkin kale, bina ve yapının önüne bölgede yaşayanlar çiçek bırakarak büyük çiçek dağları oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir