Kilolu diye uçağa alınmamıştı… Mahkemeyi kazandı

Havacılık kesimi fazla kiloları sebebiyle uçağa alınmayarak “ayrımcılık” yapılan genç bayanın hukuk çabasını konuşuyor…

38 yaşındaki Brezilyalı toplumsal medya fenomeni Juliana Nehme, bu yılın başında Beyrut’tan Katar’ın başşehri Doha’ya Qatar Airways ile gitmek isterken fazla kiloları sebebiyle uçağa alınmamıştı. Nehme’nin koltuğu için çok büyük ve kilolu olduğu açıklanmış ve Brezilyalı “büyük vücut mankeni” dava açmıştı.

Bedeni yüzünden ayrımcılığa maruz kaldığını ve psikolojisinin bozulduğunu söyleyen Nehme, uçağa binemediği için Brezilya’ya gidecek olan aktarmalı uçuşu da kaçırmıştı. Yasal süreç başlatan Nehme’yi hakim haklı buldu.

Sao Paulo’da mahkeme Katar devletinin havayolu şirketi Qatar Airways’i hatalı buldu ve Juliana Nehme’nin psikoterapi fiyatını ödemesine karar verdi. Hakim Renata Martins de Carvalho, bir yıl boyunca haftalık yaklaşık 1.500 TL’lik psikoterapi fiyatını havayolu şirketinin ödemesini istedi. Böylece havayolu şirketinin toplamda 67 bin TL’ye denk gelen 19.200 Brezilya reali ödeyecek.

Nehme’nin avukatı Eduardo Barbosa, “Bu karar havacılık dalında uygulanan ayrımcılığa karşı bir mihenk taşı” dedi. Brezilya medyasına konuşan Nehme, “Orada güya bir insan değilmişim üzere davrandılar. Kapıdan geçemeyecek şişko bir canavarmışım üzere davrandılar. Müthişti. O günü hatırlamak bana çok ziyan veriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir