Kenya’da açlık tarikatı lideri terör suçlamasıyla yargılanacak

The Daily Nation gazetesinin haberine nazaran, Malindi Mahkemesi’nde hakim karşına çıkan Mackenzie ve cürüm ortaklarının evrakı, mahkemenin yetki alanı dışında olduğu gerekçesiyle kapatılarak, diğer bir mahkemede yargılanmalarına karar verilen şüpheliler hakkındaki tutuklama kararı yenilendi.

Mahkeme, terör hatalılarını yargılama yetkisi olmadığını ve şüphelilerin tekrar yargılama sürecinin başladığını açıkladı.

Öte yandan, bugün Mackenzie’nin eşi Rhoda Mumbua Maweu da soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

100’den fazla kişinin vefatına yol açan tarikata yönelik soruşturmanın genişletilmesi sonrası gözaltına alınan öteki bir papaz Ezekiel Odero’nun gözaltı müddeti ise 7 gün daha uzatıldı.

BAZILARI HAVASIZLIKTAN HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan, ölenlerin cesetlerine yönelik yapılan otopside birtakım bireylerin, bilhassa de çocukların nefes alamadıkları gerekçesiyle öldüğü belirlendi.

Arama çalışmaları sırasında kurtarılan 8 kişi hayatını kaybetmiş, tarikatta ölenlerin sayısı 109’a ulaşmıştı. Ölenlerin ortasında çok sayıda çocuk da bulunuyor.

Good News International Kilisesi Papazı Paul Mackenzie Nthenge’nin, kilisesindeki insanlara aç kalarak Hz. İsa’ya kavuşmalarını vadettiği belirtilmişti.

Nthenge’nin yakalanması sonrası diğer kabahatlere karıştığı ileri sürülen New Life Dua Merkezi ve Kilisesi Papazı Ezekiel Odero da gözaltına alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir