‘Kasım Süleymani suikastı sonrası Trump, İran’ın kendisini öldürmesinden korktu’

ABD’de yakında yayınlanacak yeni bir kitaba nazaran, eski Lider Trump, İran İhtilal Muhafızları Kumandanı Kasım Süleymani’nin kendi buyruğuyla öldürülmesi sonrasında büyük endişe yaşadı. Trump’ın arkadaşlarına İran’ın intikam için kendisine suikast düzenlemesinden korktuğunu söylediği belirtildi.

ABD’nin eski Lideri Donald Trump’ın İran İhtilal Muhafızları Kumandanı Kasım Süleymani’ye yönelik suikast sonrasında öldürülmekten korktuğu ortaya çıktı.

İran İhtilal Muhafızları Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani’nin ABD´nin 3 Ocak 2020’de Irak´ın başşehri Bağdat´ta düzenlediği hava taarruzuyla öldürülmesi, Orta Doğu’da tansiyonun fırlamasına yol açmıştı. ABD Savunma Bakanlığı, suikast talimatını şahsen periyodun ABD Lideri Trump’ın verdiğini duyururken İran da tekraren hücumun intikamını alacağını belirtmişti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, geçen ocakta yaptığı açıklamada, Trump’ın suikast nedeniyle yargılanması gerektiğini, aksi halde Süleymani’nin intikamını alacaklarını söylemişti.

Süleymani’nin mevti İran’ı ayağa kaldırmıştı.

Gazeteciler Peter Baker ve Susan Glasser tarafından kaleme alınan Trump devriyle ilgili yeni bir kitapta, eski ABD Lideri’nin İran’ın intikam için kendisine suikast düzenlemesinden çok korktuğu belirtildi. Kitaba nazaran Trump, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrasında arkadaşlarına İran’ın mümkün saldırısından korktuğunu söylemiş.

Kitapta, “Bir partide Trump, Florida’daki arkadaşlarına İran’ın kendisine suikast düzenlemesinden korktuğunu, bu nedenle daha inançta olacağı Washington’a döneceğini söyledi” tabirleri yer aldı.

Kitapta ayrıyeten Trump’ın İran’a yönelik daha fazla akın düzenlemeyi planladığı lakin vazife mühletinin sonu yaklaştığı için bundan vazgeçtiği de belirtildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir