Kanser taraması randevu sistemi aile hekimlerinin kullanımına açıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kanser taraması randevu sisteminin Türkiye genelinde aile doktorlarının kullanımına açıldığını bildirdi.

Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, sistemin, kanser taramalarını yaygınlaştırmak ve fiyatsız tarama hizmetlerinden daha fazla kişinin faydalanmasını sağlamak maksadıyla pilot uygulama olarak hayata geçirildiğini anımsattı.

“Kanser taraması randevu sistemini Türkiye genelinde aile tabiplerinin kullanımına açtık.” sözünü mullanan Koca, uygulama ile aile doktorlarının sorumlu oldukları şahısları arayarak kanser taramasına davet edeceğini belirtti.

Bakan Koca, uygulamaya ait şunları paylaştı:

“Taramayı kabul edenlere, ilgili merkezler hakkında bilgi verilip, kendilerine randevu oluşturulacak. Randevu bilgileri cep telefonlarına SMS ile de iletilecek. Göğüs, kolorektal ve serviks kanserleri taramaları Toplum Sıhhati Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri ile Aile Sıhhati Merkezleri tarafından fiyatsız yapılıyor.”

“İLK 6 AYDA 4 MİLYON TARAMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Her vilayette en az bir olmak üzere 347 Kanser Tarama Merkezinin bulunduğunu, bunlardan 41’inin taşınabilir tarama aracı olarak kırsal bölgelerde yaşayanlara ve dezavantajlı kümelere hizmet verdiğini aktaran Koca, şunları kaydetti;

“2021’de 4,4 milyon kanser taraması yapıldı. Bu yılsa yalnızca birinci 6 ayda, 4 milyon tarama gerçekleştirildi. Bunun yaklaşık 1,3 milyonunu göğüs kanseri taramaları oluşturuyor. Taramalarda müspet ya da kuşkulu bulunan hadiseler, 81 vilayette belirlenmiş olan Tarama Sonrası Teşhis Merkezlerine yönlendirilerek ileri tetkikleri yapılmakta, teşhis ve tedavi hizmetleri ikinci ve üçüncü basamak sıhhat kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir