Kamuya olan borçlara yapılandırma imkanı! İşte 10 soruda merak edilenler

Öğrenci kredisinden prim borcuna, emlak, taşıtlar vergisinden trafik cezasına kadar milyonlarca vatandaşa nefes aldıracak olan yapılandırma yasası yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında 31 Aralık 2022 tarihine kadar devlete olan bütün borçlar yapılandırılabilecek. Düzenleme kapsamında müracaatlar 31 Mayıs’a kadar yapılacak, birinci taksit ise 30 Haziran’da yatırılacak. 48 taksit imkanı tanınan düzenlemede kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek. İşte borç yapılandırmasında merak edilen sorular ve cevapları…

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK, BORCUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha evvel hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan isimli para cezaları, idari para cezaları, tahsil kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor. Belediyelerin emlak vergisi, su borçları da dâhil olmak üzere tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırılabilecek. İnternet vergi dairesine giriş yaparak borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

PEŞİN ÖDEMEDEKİ AVANTAJLAR NELER, BORÇLAR KAÇ TAKSİTLE ÖDENEBİLİR?

Borcun peşin ödenmesi durumunda yurt içi ÜFE fiyatının yüzde 90’ından vazgeçilecek. Borç idari para cezasıysa asıl alacaktan yüzde 25 oranında indirim sağlanacak. Ödenecek alacağın feri alacaktan ibaret olması durumunda feri alacak yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları temel alınarak hesaplanacak fiyattan yüzde 50 indirim yapılacak.

Önceki borç yapılandırmalarda 36 ay olan üst hudut 48 aya çıktı. Azami mühletler aşılmamak kaydıyla bu düzenlemeye nazaran yapılandırılan borçlar 12, 18, 24, 36 yahut 48 eşit taksitte ödenebilecek. Borçlular, ödeme seçeneklerinden birini müracaat sırasında tercih edecek.

Borcunu peşin ya da daha kısa müddette ödeyenler avantajlı olacak. Vergi ve prim borçları başta olmak üzere birçok kuruma ödenmeyen borçların cezaları silinecek. Spor kulüpleri ise borçlarını 120 eşit taksitle ödeyebilecek.

YAPILANDIRMA BAŞVURUSU İÇİN MÜDDET HUDUDU VAR MI?

Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin 31 Mayıs 2023’e kadar müracaatta bulunması gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, SGK, Ticaret Bakanlığı, vilayet özel yönetimleri, belediyelere ödenecek meblağların birinci taksiti 30 Haziran’a kadar, başka taksitler de bu tarihi takip eden aylık periyotlar halinde azami 48 ay eşit taksitte ödenebilecek.

BAŞVURU VE BİRİNCİ TAKSİT ÖDEME TARİHLERİNİN UZATILMASI MÜMKÜN MÜ?

Cumhurbaşkanı’na müracaat ve birinci taksit ödeme müddetlerini 1 aya kadar uzatma konusunda yetki verilmiş bulunuyor. (7440 sayılı Kanun, Unsur. 9/16). Cumhurbaşkanı, bu yetkisini kullanarak, müracaat müddetini 30 Haziran 2023, birinci taksit ödeme müddetini ise 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatabilir. Daha evvelki yapılandırma düzenlemesinde bu yetkisini kullanmıştı.

TRAFİK CEZA PUANI NE VAKİT SİLİNECEK?

Alkollü ve uyuşturucuyla araç kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazaya sebebiyet vermek dışında şoförlere uygulanan trafik idari para cezalarına istinaden verilen ceza puanları siliniyor. Ehliyetine el konulan 10 bin şoförün ehliyeti iade edilecek. Yasa kapsamında sicildeki 5 ile 95 puan cezalar sıfırlanmış olacak.

TOPLAMI 2 BİN LİRANIN ALTINDA OLAN 3 FARKLI TRAFİK CEZASI DA SİLİNECEK Mİ?

Alacaklardan vadesi 31 Aralık 2022’den evvel olmasına rağmen 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle ödenmeyen ve tüm tahsil daireleri itibariyle asli ve feri toplamı 2 bin lira ve altında olan borçlar silinecek. Üç farklı ceza olsa da iki bin lirayı geçmiyorsa birebir kapsamda pahalandırılacak. Bu meblağın hesabında 1 Ocak 2023 itibariyle tahsil dairesi kayıtları dikkate alınacak. Düzenleme öncesi yapılan ödemeler iade edilmeyecek. Bu bahiste açılan davalar, alacaklı tahsil dairesinin alacağın terkin edildiğine ait bildirimi üzerine mahkeme tarafından sonlandırılacak.

MATRAH VE VERGİ ARTIRIMINA GİDİLEBİLECEK Mİ?

Mükelleflerce çeşitli sebeplerle noksan beyan edilmiş yahut beyan dışı bırakılmış geçmiş yıl gelirlerinin belirli oran ve fiyatlar dahilinde beyan edilmesi sağlanacak. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, işletmelerinde mevcut olduğu halde kayıtlarında yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşların kendilerince yahut bağlı oldukları meslek kuruluşlarınca tespit edilecek rayiç bedeliyle defterlerine kaydedebilecek. 2022 yılı için matrah ve vergi artırımı imkanı sağlanacak.

SOSYAL GÜVENLİK KAPSAMINDAKİ HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILABİLECEK?

Ödeme müddeti 31 Aralık 2020 yahut evvelki bir tarih olduğu halde ödenmeyen sigorta primi, işsizlik sigorta primi, toplumsal güvenlik takviye primi ve idari para cezası asılları toplanı 500 lirasını aşmayan alacaklarla fiyatına bakılmadan bu alacaklara bağlı feri alacaklardan meblağı 10 bin lirayı aşmayanların tahsilinden vazgeçilecek.

BORÇLAR, KREDİ KARTIYLA YAPILANDIRILABİLİR Mİ?

Kredi kartıyla peşin ya da taksitle ödeme imkanı bulunuyor. Kredi kartıyla ödemek isteyenler www.gib.gov.tr internet adresinde yer alan interaktif vergi dairesi uygulamasından yapılabilir. Kredi kartıyla ödemede süreç tarihi itibariyle borç ödenmesi kabul edilecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın (www.gib.gov.tr/ivd.gib.gov.tr) internet adresinden kullanıcı kodu ve şifre, e-Devlet şirkesi ya da anında kayıt olarak yahut e-Devlet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yapılarak bağlı olunan vergi dairesine şahsen yahut posta yoluyla müracaat yapılabilir. Başka vergi daireleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Birden fazla vergi dairesine borcu olanlar her bir vergi dairesi için farklı başka başvuracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir