Joe Biden, Ukrayna’ya askeri destek sözü verdi

ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’nın farklı noktalarına düzenlediği hücumların akabinde Moskova’ya reaksiyon gösterdi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky ile telefon görüşmesi yapan Biden, Kiev idaresini desteklemeyi sürdüreceğini söyledi.

KİEV’E YENİ YARDIM SİNYALİ

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan Biden, Ukrayna’ya gelişmiş hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere kendisini savunması için gereken dayanağı sağlamaya devam etme kelamı verdi.” denildi.

Biden, Rusya’ya “maliyet yüklemeye devam etmek için ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla devam eden angajmanının” altını çizdi.

“SALDIRILAR TAAHHÜDÜMÜZÜ GÜÇLENDİRİYOR”

“Bu taarruzlar, Ukrayna halkının yanında olma taahhüdümüzü daha da güçlendiriyor.” diyen Biden, “ABD, Rusya’nın Kiev dahil olmak üzere Ukrayna genelindeki füze ataklarını şiddetle kınıyor. Bu hücumlar, askeri maksadı olmayan amaçları yok etti.” vurgusu yaptı.

PUTİN’DEN UKRAYNA’YA TAARRUZ TEHDİDİ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, hücumların akabinde yaptığı açıklamada Kiev’i uyarmış, “Ukrayna, Rusya’da terör ataklarına devam etmeye çalışırsa, sert cevapla karşılaşacak.” demişti.

Öte yandan üst seviye bir Amerikalı yetkili, geçmişte olduğu üzere bundan sonra da Ukrayna’ya kısa ve uzun menzilli hava savunma sistemleri sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir