İzlanda soğukları geliyor: İstanbul ve Ankara’ya kar yağışı uyarısı

NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, İstanbul’a yağması beklenen kar yağışıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Şubat ayı ile birlikte yurdun kar yağışının tesiri altına gireceğini söyleyen Çalışkan, “Şubat ayı çok bereketli başlıyor ağır kar yağışı alacağız lakin dezavantajı İzlanda’dan gelen çok soğuk havanın tesirinde kalacağız. İzlanda’dan Türkiye’ye soğuk hava dalgası geliyor.” dedi.

Doğu bölgelerde kar yağışının tesirli olacağını söyleyen Çalışkan, “Doğu bölgelerde kar kalınlığının yer yer 100 santimetreye ulaşması öngörülüyor. Doğu bölgelerde 4 gün ağır kar yağışları var vakit zaman Kayseri’de olacak Erzurum’dan Hakkari’ye kadar o bölge hatta kar kalınlığı 60-100 santimetreyi bulabilecek.” dedi.

Ankara ve farklı bölgelerde de sıcaklıkların düşeceğini söyleyen Çalışkan, “Pazartesi akşamı Ankara’da da Bolu ve Konya ortasında da kar bekliyoruz. Kar gelecek Ankara’ya. 3 Şubat ile 8 Şubat ortasında batı bölgelerde çok ağır kar yağışları var. Buna Ankara, Bolu İç Ege dahil hatta İzmir’de de kar yağışı tesirli olabilir. Fırtınayla tipi ile birlikte yapacak. Salı günü Bursa, Sakarya’nın yüksekleri ve Uludağ’a ağır kar yağacak.” dedi.

Çalışkan, İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Çalışkan, “İstanbul’da salı günü öncelikle yağmur var, gece saatlerinde kimi ilçelerde yeniden kar görülecek. Öbür günlerde de yağmurlar devam edecek. 4 Şubat ile 8 Şubat ortasında İstanbul’a kar yağma ihtimali çok yüksek lakin bu kar ne yoğunlukta ne kuvvette hangi ilçeleri daha çok tesirler şimdi netlik kazanmadı. Bu ortada 7-8 gün aralıklarla yağış var bu yağışlar beklediğimiz üzere olursa barajlardaki doluluk oranını yüzde 10 tesirler.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir