İyi Parti’nin ‘öğrencilere beslenme desteği sağlansın’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İyi Parti’nin öğrencilere beslenme dayanağı sağlanması hedefiyle verdiği araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda öne alınması önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Yeterli Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Âlâ Parti, CHP ve HDP’nin okullarda bir öğün fiyatsız sağlıklı yemek verilmesi için Ulusal Eğitim Bakanlığı bütçesine ödenek konması için farklı ayrı verdikleri ek bütçe teklifi de yeniden iktidar tarafından reddedilmişti. İktidar milletvekillerine sormak istiyorum; siz yoksulluğun, açlığın farkında değil misiniz? Kendinizi kandırıyor ve her şey yolunda, aç açık yok diye mi düşünüyorsunuz? Yokluk ve yoksulluğa aileler ne kadar dayanabilir bilinmez ancak gelişmekte olan öğrencilerimizin gördükleri ziyanı ileride telafi etmek mümkün olmayabilir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, Düzgün Parti’nin öğrencilere beslenme takviyesi sağlanması gayesiyle verdiği araştırma önergesinin öne alınması önerisi görüşüldü. Teklifin münasebetini açıklayan Yeterli Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, şunları söyledi:

“Yüzde 100’ü aşan enflasyonla bu idare anlayışıyla çıkış yolu kalmadığı da bir gerçekliktir”

“Ülke iktisadının bilgiye dayalı olmayan liyakatsiz takımların idaresinde gelinen nokta, 156 ülke ortasında sefalet endeksinde dünyada birinci sıraya yükseldiğimiz acı gerçeğidir. Toplumun yüzde 70’ler düzeyinde yoksulluk hududunun altında yaşadığı, yüzde 50’nin üzerinde insanımızın da açlık hududunun altında taban fiyatla ayakta kalmaya çalıştığı, maalesef günümüzün tablosudur. Yüzde 100’ü aşan enflasyonla da bu idare anlayışıyla da çıkış yolu kalmadığı da bir gerçekliktir.

İnsanlarımız büyük ölçüde mağduriyet yaşarken eğitim gören gelişme çağındaki çocuklarımız ise en büyük ziyanı görenlerdir ve gelişmeleri olumsuz etkilenmektedir. Partimizin ‘Rüzgar Gülü’ projesi, istihdamdan mahallî iktisada, yoksulluktan gelir eşitsizliğine kadar çok taraflı bir kalkınma projesi olarak tasarlanmıştır. Yeniden bu proje kapsamında, eğitim gören çocuklarımızın eşit seviyede beslenmelerine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Öğrencilerin hakikat, istikrarlı beslenerek zihinsel ve bedensel sıhhatleri açısından desteklenmesi temel emeldir.

“Protokol, makam oluru olmadığı gerekçesiyle ilçe kaymakamı tarafından iptal edilmiştir”

Antalya Demre’nin başarılı belediye lideri Okan Kocakaya tarafından birinci uygulama başlatılmış ve muvaffakiyetle sürdürülmüştür. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İlçe Eğitim Müdürlüğü ve Demre Belediyesi ortasında 17 Mayıs 2021 tarihinde imzalanan protokol ile öğrencilerimizin sağlıklı, istikrarlı ve hijyenik beslenmelerinin denetimini sağlamak maksadıyla diyetisyen denetiminde hazırlanan farklı menüler ile haftanın 5 günü okul bünyesindeki tüm okul öncesi öğrencileri kapsayacak halde proje hayata geçirilmiştir. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında da okul öncesi eğitim kurumlarının yanı sıra ilçe genelinde yer alan tüm ilkokul öğrencilerini de kapsayacak biçimde proje genişletilmek istenmiştir. Lakin protokol, makam oluru olmadığı gerekçesiyle ilçe kaymakamı tarafından iptal edilmiştir. Bildiriminden çabucak sonra ilgili protokolün devam edebilmesi için belediye 16 Eylül 2022 tarihinde makam oluru için tekrar başvuruyor, lakin karşılık alınamıyor.

Pandemi sürecinde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ve başka belediyelerin kampanyalarıyla muhtaçlık sahiplerini desteklemek ismine toplanan bağış meblağlarının nasıl İçişleri Bakanlığı’nın sürpriz bir genelgesiyle 31 Mart 2020 tarihinde engellendiği hâlâ hafızalarımızdadır. Meğer merkezi idare ve lokal idareler, birbirleriyle iki çarkın dişlileri üzere birlikte ahenk içinde çalışarak fayda sağlayan devlet yapısını oluşturur. Mahallî idareler, sıkıntı vakitlerde halka en çabuk ulaşabilecek kamu kurumlarıdır. Bu ahengi bozmak, devletin işleyiş biçimini bozmak demektir.

“Yokluk ve yoksulluğa aileler ne kadar dayanabilir bilinmez lakin gelişmekte olan öğrencilerimizin gördükleri ziyanı ileride telafi etmek mümkün olmayabilir”

Yine geçtiğimiz günlerde, 3 Kasım 2022 günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda YETERLİ Parti, CHP ve HDP’nin okullarda bir öğün fiyatsız sağlıklı yemek verilmesi için Ulusal Eğitim Bakanlığı bütçesine ödenek konması için başka farklı verdikleri ek bütçe teklifi de tekrar iktidar tarafından reddedilmişti. İktidar milletvekillerine sormak istiyorum; siz yoksulluğun, açlığın farkında değil misiniz? Kendinizi kandırıyor ve her şey yolunda, aç açık yok diye mi düşünüyorsunuz? Yokluk ve yoksulluğa aileler ne kadar dayanabilir bilinmez ancak gelişmekte olan öğrencilerimizin gördükleri ziyanı ileride telafi etmek mümkün olmayabilir.

İyi Parti’nin önerisi hakkında kelam alan HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise şöyle konuştu:

“Tarihin en büyük derin yoksulluğu içerisindeyiz”

“Tarihin en büyük derin yoksulluğu içerisindeyiz. Ekonomik krizle birlikte artan yoksulluk, enflasyon artışı, bütün ailelerin ısınma, barınma, ulaşım ve besine ulaşım konusunda önemli olarak zahmette olduğu bir periyodun içerisindeyiz. Bundan en fazla etkilenen de maalesef çocuklar. Bilhassa okula giden çocukların sağlıklı beslenmesi konusunda ailelerin yükü ve kederi önemli olarak artmış durumda. Türkiye’de bugün her beş çocuktan biri kâfi ve besleyici besine ulaşamıyor. Ve her dört çocuktan biri ise okula maalesef aç gidiyor. TÜİK sayılarında bile bu tespit edilmiş durumda.

20 Nisan 2022’de TÜİK bir rapor açıklıyor; ‘İstatistiklerle Çocuk 2021’ raporu. Bu raporda, fakir çocuk sayısı 7 milyon 378 bine ulaşmış. Yani Türkiye, 30 Avrupa ülkesi ortasında en yüksek çocuk yoksulluğu oranına sahip ülke haline gelmiş. Yeniden Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 2021 datalarına nazaran, fakirleşen her dört çocuklu aileden biri, bir gün yahut daha uzun mühlet gıdasız kalıyor. Yaşanan yoksulluktan en fazla ziyan gören ise yeniden maalesef çocuklarımız.

“Yoksul ailelerin çocukları çalışmak zorunda bırakılıyor”

Çocuklar et, süt, yumurta yer ve bunlar sağlıklı beslenmeleri için olmazsa olmazdır. Sütün litresi olmuş 32 lira, etin kilosu olmuş 180 lira, yumurtanın kolisi 75 lira. Fiyatlar buyken ailelerin kıymetli bir çoğunluğunun okul öncesi yahut okul çağındaki çocuklarının beslenme meselesini çözmesi mümkün mü? Yoksulluk, çocukların sıhhatini etkiliyor ve bilhassa bedensel, zihinsel ve duygusal gelişimine ziyan veriyor. Birebir vakitte yoksulluk, çocukları öldürüyor, eğitim haklarını engelliyor. Fakir ailelerin çocukları çalışmak zorunda bırakılıyor.

Biz, sahiden çocuk yoksulluğuyla çaba konusunun bu Meclis’in asli misyonu olması gerektiğini savunuyoruz. Çocukların ömür hakkı için, temel besine erişimi hakkı için, eğitim hakkı için Meclis, şirketler faydasına değil, şahsen kamunun bütün imkanlarını çocukların faydasına kullanmak zorundadır.

İyi Parti’nin küme önerisi kelam alan CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da şunları söyledi:

“AKP ve ortağının dayanak verdiği iktisat siyasetleri sayesinde bugün toplumda ne yazık ki artık derin yoksulluğu konuşuyoruz”

“AK Parti, 2002 yılında ‘3Y’ ile çaba edeceğini söyledi. Ancak 20 yıl içinde bu ‘Y’ler kat kat arttı. Yolsuzluklar, Sayıştay raporlarında artık ciltlere sığmıyor. TÜİK’in ekim ayı tüketici enflasyonunu yüzde 85. ENAG ise halkın hissettiği enflasyonu yüzde 185 olarak açıkladı. Siz, bu enflasyon sayılarının açıklanmasını bile yasakladınız. Türkiye’yi son yıllarda en ağır ekonomik krize sürüklediniz. Ülkeyi ‘enflasyon şampiyonlar ligi’ne soktunuz. AKP ve ortağının takviye verdiği iktisat siyasetleri sayesinde bugün toplumda ne yazık ki artık derin yoksulluğu konuşuyoruz.

Ücretli insanların maaşları enflasyon altında ezilmekte, halk şuurlu olarak fakirleştirilmektedir. Fiyatlı çalışanların ulusal gelirden aldıkları hisse, 2020 yılında yüzde 36,8 iken 2022 yılında ise yüzde 25,4’e gerilemiştir. Vatandaşların yüzde 29’u temel gereksinimlerini karşılayamaz durumda, yapılan araştırmalarda her dört şahıstan birinin geçinemediği apaçık ortadadır.

“Bunlar sizin vicdanınızı hiç sızlatmıyor mu?”

Dört kişilik bir ailenin kâfi ve istikrarlı beslenmesi için gereksinim duyduğu gelir, yani yoksulluk hududu 25 bin liraya ulaşmıştır. Tüm bu datalara nazaran vatandaş kâfi temel besine ulaşamıyor, çocuklar kâfi kahvaltı yapmadan boş beslenme çantalarıyla okula gidiyor. Yetersiz beslenme nedeniyle derslere adapte olamayan, açlıktan baygınlık geçiren öğrenci haberlerini ne yazık ki çabucak hemen her gün okuyoruz. Bunlar sizin vicdanınızı hiç sızlatmıyor mu?”

Öneri, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir