İşte inatçı lekeleri tek seferde çıkaracak” süt mucizesi”!…

İnatçı lekeler yüzünden kıyafetlerinizi çöpe atmak zorunda kalma kaygısı artık son buluyor

Yıllardır reklamlara da husus olan ve bulaştığında çıkmak bilmeyen bu lekelere karşı ise genel olarak çamaşır deterjanları üzere kimyasalların direkt olarak müdahalesi uygulanır. Lakin yanlış yaptığımızı gösteren birtakım püf noktaları ve metotlar bulunuyor. Aslında kıyafetlerimize bulaşan inatçı lekeler olarak nitelendirdiğimiz lekeleri çıkarmak çok kolay iken, birinci müdahale ya da yanlış eser kullanımı üzere biçimler ile kıyafetlerimizde kalıcı hasara yol açabiliyoruz.

Aynı vakitte lekeleri çıkarmak için verilen bu uzun uğraşlar sonucunda kıyafetlerimizin yapısı da ziyan görebiliyor. Bilhassa pamuk bazlı kıyafetlerde kıyafetin yumuşak yapısı ortadan kalkıyor ve kimyasallar nedeni ile kıyafet eskisi kadar giyilebilir bir halde olmuyor. Tüm bu problemlerin yerine ise inatçı lekeleri anında çıkaracak formüller şu biçimde karşımıza çıkıyor:

Doğal bir leke çıkarıcı “süt”

Temizlik konusunda yardımımıza koşan kimi doğal eserler vardır. Süt de sahip olduğu sağlıklı yapı ile birlikte lekeleri çıkarmak konusunda güçlü bir yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği doğal asit ile güçlü bir paklık materyali olsa da pek duyulmayan bir formül olan süt sayesinde kıyafetlerinizde inatçı lekeler olarak kalan ve geçmek bilmeyen lekeleri tek seferde çıkarabilirsiniz. Lakin sütü her vakit kullanmak ise pek tavsiye edilmiyor. Daha çok çikolata ve mürekkep lekeleri üzere lekelerin paklığında kullanılan süt ile kıyafetinizi temizlemek için yapmanız gereken ise çok kolay. Lekeli kıyafeti süt içerisinde bir gece bıraktığınız vakit sabaha kadar süt kıyafetin yapısına işleyecek ve bu biçimde kıyafetinizi sonraki gün makineye atarak olağan ayarlarında yıkarsanız lekelerin geçtiğini göreceksiniz.

Sirkeyi deneyin…


Sirke paklığın her alanında karşımıza çıkan ve doğal bir sistem olması ile paklığı hem daha kolay hem de daha sağlıklı hale getiren bir unsur. Bilhassa beyaz sirke ise kıyafet paklığında hem çokça kullanılıyor hem de tavsiye ediliyor. İçerdiği yüksek asidik yapısı ile beyaz sirke kıyafetlerdeki lekeleri tek seferde çıkarmanıza yardımcı oluyor. Tıpkı vakitte asidik yasının doğal olması ile birlikte kıyafetlerde ya da cildinizde rastgele bir ziyana da yol açmıyor. Kıyafetlerdeki inatçı lekeleri çıkarmak için beyaz sirke kullanımı ise çok kolay. Bir kap su içerisine dörtte biri kadar beyaz sirke ekleyin. Daha sonra lekeli kıyafeti bu karışımın içerisine bırakın ve 30 dakika kadar tesir etmesi için bu biçimde bekletin. Kıyafetinizi makinede yıkayabilir ve çarçabuk inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz.

Lekeli kıyafetlerde soğuk su da tesirli…
İnatçı lekeler kıyafete bulaştığında en yaygın kusur sıcak suya kıyafeti yatırmak ya da direkt olarak sıcak su ile kıyafeti yıkamaktır. Aslında sıcak su kıyafette yer alan lekenin sadece daha suratı yayılmasına ve yüzeye yerleşmesine yol açar. Bunun yerine oda sıcaklığında beklemiş ya da soğuk bir su ile lekelere müdahale etmek daha sağlıklı olacaktır. Daha da süratli bir paklık ve lekenin yayılmaması üzere durumları sağlamak için ise buz kullanabilirsiniz.

Yapay tatlandırıcı paklık hususu de olabilir…
Belki de en az bilinen paklık ipuçlarından biri de yapay tatlandırıcıların temizlikte kullanılması olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa yağ lekelerin geçirilmesinde tesirli bir metot olan yapay tatlandırıcıların kullanılması ile paklık çok daha kolay bir hale geliyor. Yapmanız gereken tek şey ise lekeli bölgeye toz halindeki tatlandırıcıyı yaymak. Yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar kıyafeti bu halde bekletin ve akabinde kıyafeti olağan ayarları ile makinede yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir