İsrail bölündü

Aralık ayında kurulduğundan bu yana hükümetin yargı üzerindeki kontrolünü artıracak yasa tasarısını gündemde tutan Binyamin Netanyahu önderliğindeki koalisyon, aylardır süren gelgitlerin ve protesto şovlarının akabinde pazartesi günü tasarıyı meclisten geçirdi. ABD başta olmak üzere Tel Aviv’in müttefiklerinden gelen itirazlara kulak tıkayan Netanyahu hükümeti, uzlaşmayı reddederek İsrail’deki bölünmeyi derinleştirdi. Tasarının onaylanmasının akabinde sokaklar savaş alanına dönerken, ordudaki huzursuzluğun sınır safhaya çıktığı belirtiliyor. Eski Başbakan Ehud Olmert ise İsrail’in karşı karşıya kaldığı durumu “görülmemiş bir tehdit” diye nitelendirerek iç savaş ikazında bulundu. Tasarının geçmesine reaksiyon olarak birçok gazete de birinci sayfaları büsbütün siyah renkle kapalı olarak çıktı.

Protestolar şiddetlendi

Yasa tasarısını onaylamasının akabinde ülke genelinde sivil itaatsizlik aksiyonları ve protestolar sürat kazandı. Hükümetin yargı düzenlemesi tersi şovlarının odak noktası haline gelen Tel Aviv’in Kaplan Caddesi önünde on binler toplanırken, başşehrin ana arteri Ayalon Otoyolu’nu kapatan yüzlerce gösterici slogan attı, düdük çaldı ve ateş yaktı. İsrail polisi, atlı birlikler, TOMA ve güç kullanarak saatlerce kapalı kalan yoldaki göstericilere müdahale etti. Ülke genelindeki protestolara onlarca kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Destekçilerle aksiler hengame etti

İsrail’in güneyindeki Necef bölgesinde ise bir yerleşim yeri yakınında yargı düzenlemesi destekçisi ve aksi kümeleri karşı karşıya geldi. İki küme ortasında arbede çıkarken, bölgeye gelen güvenlik vazifelileri havaya ateş ederek arbede eden kümeleri ayırdı. Olaylarda 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Kuzeydeki 531 numaralı otoyolda ise bir kişi protesto için otoyolu kapatan göstericilerin üzerine aracını sürdü. Olayda 3 kişi yaralanırken, İsrail polisi aracın sürücüsünü gözaltına aldı. İsrail’de birtakım gazeteler de tartışmalı yargı düzenlemesinin onaylanmasının akabinde okurlarının karşısına siyah birinci sayfayla çıktı. Yediot Ahronot, İsrail Hayom, Haaretz ve TheMarker gazetelerinin siyah baskılı ön sayfalarında “İsrail demokrasisi için kara bir gün” tabirleri yer aldı.

Orduda istifalar sürüyor

Yasa tasarısının İsrail ordusunda yarattığı çatlak da her geçen gün büyümeye devam ediyor. Daha evvel binlerce yedek asker ve birtakım hava kuvvetleri mensupları tasarının yasalaşması halinde istifa edeceklerini bildirmişti. Son olarak Netanyahu ve eski başbakanlardan Ehud Barak’ın da vazife yaptığı İsrail’in seçkin özel kuvvetlerinde de istifa dalgası başladı. Kararın alınmasından sonra yalnızca birkaç saat içerisinde birlikte vazife yapan 300’e yakın yedek askerin misyonu bıraktıklarını açıklandı.

İç savaşa gidiyoruz

İngiliz basınına konuşan İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert ise “Bu daha evvel hiç olmadığı kadar önemli bir tehdit. İç savaşa gerçek gidiyoruz” açıklamasında bulundu. İsrail’de ülkenin istikrarını ve hükümetin idare maharetini kaybetme ihtimaline giden bir “sivil itaatsizlik” olduğunu söyleyen Olmert, “Hükümet, İsrail demokrasisinin temellerini tehdit etmeye karar verdi ve bu bizim ne kabul ne de tahammül edebileceğimiz bir şey” diye konuştu.

Muhalefet yargıya taşıyor

Öte yandan İsrail muhalefeti yasanın iptali için Yüksek Mahkeme’ye başvuracağını açıkladı. Eski Başbakan ve ana muhalefet partisi “Gelecek Var” önderi Yair Lapid, yasanın geçmesinin akabinde yaptığı açıklamada, “İsrail devletinin demokratik yapısının lağvedilmesi ve yasanın hazırlandığı Meclis Kurulundaki demokratikliğe muhalif uygulamalar karşısında” yasanın iptali için Yüksek Mahkeme’ye başvuracaklarını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir